Още фрапиращи разкрития за боклука изнесоха от новата власт в Столична община. Поводът за това беше представянето на дългоочаквания одитен доклад за боклука в столицата. Данните са дадени на проуратурата, стана ясно от брифинга на кмета на София Васил Терзиев.
Още: За три дни: 9 акта за замърсяване на въздуха са издадени в София
Още: Шефът на СОС се оплака: Кметовете на ПП-ДБ-СС са подложени на детайлни проверки
Призова предишната власт за отговорност
Терзиев заяви, че при встъпването си в длъжност е сменил директора на Столичното предприятие за отпадъци и е назначил Николай Савов за временно изпълняващ длъжността, за да се запознаят с проблемите на предприятието. Паралелно с това е назначен вътрешен одит от общината, чийто доклад възлиза на 100 страници. ОЩЕ: Парите смърдят?: 383 лв. за гайка в завода за боклук на София*
"Подозренията ни са били абсолютно обосновани. Нещата са тежки в много отношения. Колкото и медийни обиколки да бъдат направени от страна на предишните управляващи, които да твърдят в колко добро състояние е този завод, това просто не е така", каза Терзиев.
Той изрази надежда предишната власт да поеме отговорност за наследството си вместо да казва, че няма проблеми.
Още: Сдружение: Като чуят за Витоша, бягат като дявол от тамян
Още: Заместник-кмет на София предупреди: Дронове ще търсят нарушители в нискоемисионната зона
Кметът обаче е на мнение, че най-голяма отговорност е носило ръководството на дружеството.
Още фрапиращите разкрития
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заради мръсния въздух: Зелен билет и днес в София
Още: Столична община връща зеления билет, въвежда редица мерки срещу мръсния въздух
Новите фрапиращи факти бяха изнесени от директора на предприятието Николай Савов, който отчете, че от 47 основни машини, 39 от тях са за основен ремонт.
"В срадата за RDF горивото от 136 машини, 86 са за основен ремонт. През последните три години са подписани над 470 договора, като са похарчени 113 млн. лв. от парите и би трябвало са за резервни части", каза Савов.
Той заяви, че оборудването е доставяно на много високи цени, като поръчката е спечелена от една единствена фирма.
Още: Транспортът в София е на плюс, Терзиев няма да тегли заем
Още: Повече автобуси до Витоша от 18 януари, забрана за коли в празнични дни
"Голяма част от оборудването не е отразявано в системата, която би трябвало да контролира кога е влязло в системата и кога не е влязло. Най-интересно е един лентов транспортьор, който на 31 май е приет като основно средство, 47 дни след това е нарязан на скраб, без да имаме потвърждение, че той изобщо е тръгнал да работи", обясни Терзиев. ОЩЕ: Васил Терзиев вече е изпратил одита на завода за отпадъци на прокуратурата