Центърът на София да стане пешеходна зона настояват от иницативата "Граждани на София". Това заяви днес арх. Димитър Димитров от сдружението.
Градът трябва да бъде оставен на пешеходците, а по булевардите "Цар Освободител", "Васил Левски", "Георги Сава Раковски" да спрат да преминават автомобили, поиска от Столичната община архитектът. Според него центъра на София е нужно да се превърне в една от най-уютните и спокойни градски зони, каквито има във всички европейски столици.
Димитров е на мнение, че движението на автомобили в центъра пречи на туристите да преминават спокойно, информира БТА.
Проблемът с езерото в жк "Дружба" също беше засегнат.
Столична община унищожава елементи от градската среда, които са станали емблематични и създават предпоставки за публичен живот. Утре в кв. Дружба няма къде да се хвърли кръста, както повелява традицията на Богоявление, защото в усилията на общината да се усвоят много европейски средства, се правят метростанции, но се унищожава градската среда. Това каза още арх. Димитър Димитров, предаде БГНЕС.
Според него езерото е една от емблемите на София, но сега кварталът е останал без своето езеро заради метрото.
Димитров припомни провала на София в битката за Европейска столица на културата през 2019 година и попита защо никой не си е подал оставката след този неуспех.
Архитектът посочи и защо според него София не е станала Европейска столица на културата. Той обясни: "Основните причини са проблемите с Ларгото и Лъвов мост, както и липсата на концепция за развитието на културата на столицата. Около Лъвов мост са били унищожени много голямо количество архитектурни артефакти. Изградено е било метрото, но над земята са останали проблемите с пешеходците, велосипедистите, а в южната част, точно пред лъвовете, се формира уникално задръстване".
Освен, че не е имало оставки след провала за Европейска столица на културата, все още няма заложена работа по създаването на единна концепция по културната идентичност на София, съжали Димитров.