Министерство на културата и прокуратурата очакват паважа на бул. Прага да бъде възстановен. Столична община обаче иска асфалт.
Още: Достъпът до Терминал 2 на летище София е възстановен
Още: Невидима опасност: Установиха наличие на азбест в 8 детски градини и училище в София
Това пишат граждани, обединени в инициативаза запазване на гранитните павета в София, които внасят и подписка за запазване на автентичната настилка по булеварда и предлагат цялостното му пренареждане с единвид павета.
Те са получили отговори от Министерството на културата и прокуратурата, в които и двете институции очакват от Столична община паветата на бул. Прага да бъдат върнати.
В отговора на сигнала, подаден в началото на месец юли при започването на строителните дейности, от инспектората за опазване на културното наследство към Министерство на културата посочват, че ремонтът е съгласуван от Министерството със становище от 03.07.2017 г., в което изрично е поставено изискването: „Да не се подменя съществуващата паважна настилка на бул. Прага.” Накрая отговорът завършва със заключението, че „след полагането на тръбопроводите, паважнатанастилка следва да бъде възстановена.”
Още: Netflix засне в София брутална реклама за продукциите си през 2025 г. (ВИДЕО)
Още: Таксиметрови шофьори на протест срещу новата организация на движение на Летище София
Полученият отговор на Софийска градска прокуратура също потвърждава решението на Министерство на културата: „След полагането на тръбопроводите, паважната настилка следва да бъде възстановена съгласно изискването на решението на Министерство на културата”.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В Елин Пелин се проведе церемонията "Спортист на годината"
Любопитното в случая е, че реконструкцията на бул. Прага започна на 2-ри юли т.г., а съгласуването от страна на Министерството на културата е предоставено чак на следващия ден - 3-ти юли, т.е. нее ясно с какви документи е стартирана реконструкцията и това тепърва трябва да бъде изяснявано, включително и кой носи отговорност за тези действия.
„От друга страна от няколкото интервюта на кмета на Столична община г-жа Йорданка Фандъкова стана ясно, че тя настоява за асфалтиране, въпреки изричните решения на Прокуратурата и Министерство. За нас е изключително странен подходът – как кметът застана на позицията за запазване на паважа на Дондуков, а реши същият този паваж да се премахва от бул. Прага с абсурдни доводи”, коментира Росина Станиславоваот сдружение Бели Брези, което е една от организациите в инициативата за опазване на гранитните настилки.
Тя допълва, че гражданите са поискали цялата улица да бъде павирана с кубични павета размер 8-10, каквито са били между ул. Пенчо Славейков и ул. Доспат, а големите с размер 12 – 20 да бъдат запазени за площадни пространства.
Още: Терзиев "наложи вето" на спирането на нощния транспорт в София
Още: СОС реши: Автобус 66 ще стига до хижа "Алеко"
От инициативата за запазване на гранитните павета в София са се обърнали официално и към вицепремиера Валери Симеонов и министъра на труда и социалната политика Бисер Петков с предложения за създаване на програми за обучение на павьори.
Предложението е свързано с непрекъснато разпространяваните в публичното пространство твърдения, че „нямало кой да реди паваж” и затова павираните улици вСофия трябвало да бъдат асфалтирани. Това се говореше и за бул. Прага, за който общината е подготвила проект за асфалтиране, въпреки обявяването му за недвижима културна ценност със заповед на Вежди Рашидов, подпечатана от Боил Банов, тогавшен зам.-министър.
Междувременно граждани, живущи в районана бул. Прага внесоха подписка с искане за запазване на паветата по булеварда до Министерството на културата.