Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Красимир Вълчев: 8 от 10 деца в столицата са ставали обект на агресия

11 октомври 2019, 09:00 часа • 2175 прочитания

"Статистика показа, че 8 от 10 деца в столицата са ставали обект на агресия в училище. Това е една, среда, в която взаимодействат много деца. Едно такова взаимодействие не може да се елиминира само от училището. Тя се мултиплицира и в никакъв случай българското училище не е основният източник на тази агресия. Средата, в която живеят децата има много фактори, цели индустрии и българското училище има за цел да ги компенсира." Това обяви министърът на образованието Красимир Вълчев в интервю за bTV.

В коментар за случилото се в училище в с. Яна министърът заяви, че случилото се недопустимо и от МОН е започнала проверка по случая. 

"Вдигането на чина и липсата на последваща грижа за детето са двете непрофесионални реакции, за които трябва да ѝ бъде търсена отговорност. Аз ще настоявам за по-строго наказание – това е проява за дисциплинарно уволнение”, коментира Вълчев и добави, че винаги има и друга страна, каквато е работата с трудни деца.

В коментар за истерията за отнемане на деца министъръ заяви, че още преди началото на учебната година в Министерството на образованието и науката са постъпвали сигнали за опити да се всее паника сред родители, че има опасност децата им да бъдат отнети от социалните служби.

Той добави, че най-проблемни са т.н. „обособени квартали” и училищата в тях, а слухът се е разпространявал в социалните мрежи от религиозни лица.

„В Сливен истерията придоби най-големи размери. Предходната седмица имахме проблем във „Факултета”, имахме опити в Пловдив, Асеновград, Пазарджик – там, където има концентрация на подобни деца”, заяви образователният министър.

Красимир Вълчев посочи, че още на втория ден са се върнали в клас около 60% от децата и очаква днес вече процентите да са 70, което е средната посещаемост в тези училища.

„Очевидно някой има други цели. Това са хора, които бяха свързани с протестите срещу несъществуващата Стратегия за детето. Аз не мога да им разбера целите. Когато се градят тези върху несъществуващи неща – има съмнение и за други цели”, каза Вълчев.

Министърът на образованието добави, че при крайни случаи няма как държавата да не реагира, но определени групи от хора спекулират с тях. „Няма отнемане на деца, това е груба лъжа, манипулация, която достигна до такива размери, граничещи с опит да се разруши образователната система”, коментира просветният министър.

Според Вълчев, за да се подобрят резултатите на учениците по математика, трябва да се провокира интерес в децата към предмета.

„Трябва да освободим повече време за упражнения и затвърждаване на знанията.

Очевидно програмата е прекалено бърза и амбициозна. Някои неща могат да отпаднат – не е задължително да отпаднат като теми. Задачите трябва да бъдат малко по-занимателни и практически, да не се заучават алгоритми, които да се прилагат в задачи”, посочи Вълчев.

Министърът на образованието каза още, че основните проблеми на учениците по математика са от пети до десети клас.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес