"По-малко да черпим от природата и повече да търсим източниците на суровини в отпадъците и в преработените материали, в силата на водата, в енергията на слънцето и земята“ – така обобщи насоката на дискусията модераторът на форума Владимир Георгиев, член на УС на НСОРБ. Това, което обикновено наричаме трансформация, е продължителен процес, свързан с промени в мисленето, потреблението, процесите и производството. Последните години се направи доста, но категорично сме длъжници на децата си.
Още: "Боклукът може да е пред Столична община": Взрив-скандал с биологичните отпадъци в София
Още: Кметът на Самоков проведе среща с хотелиерския бранш
Това заяви кметът на Самоков Владимир Георгиев в Годишната среща на местните власти, организирана от НСОРБ. Той бе модератор на форума по темата „Зелени решения на общините“. В нея участниците обсъждаха бъдещата зелена общинска трансформация, за която местната власт има сериозни ангажименти. Участие взе и зам.-министърът на околната среда и водите Ренета Колева.
Първата разработена Стратегията за преход към кръгова икономика 2022 – 2027 г. формулира три стратегически цели: зелена и конкурентноспособна икономика; по-малко отпадъци и повече ресурси; икономика в полза на потребителите.
Още: Спряхме схеми за милиони: Терзиев разбира защо се саботира работата на завода за боклук
Още: „Топлофикация София“ с имоти за 220 млн. лв., но ги управлява лошо
Пред местните власти стоят сериозни задачи за разработване на нови общински програми за преход към кръгова икономика – част от програми за управление на отпадъците. Общините трябва да предприемат ускорено изграждане на площадки за предаване на отпадъци от домакинствата с цел рециклиране на отпадъци, които в момента не са обхванати в системите за разделно събиране. Другите мерки са задължително събиране на биоотпадъци от домакинствата през 2024 г. и разделно събиране на текстилни отпадъци.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ето кога ще се проведе фолклорният фестивал „Лазарица“ в Елин Пелин
Още: Идея: С кола в центъра за София плащаш повече - синята зона става червена (ВИДЕО)
Предизвикателствата пред общините при управлението на отпадъците са свързани и с преминаване към изчисляване на такса „битови отпадъци“ на база количество, която трябва да материализира прилагането на принципа „замърсителят плаща“ за домакинствата и фирмите, генериращи битови отпадъци.
Заместник-министър Ренета Колева представи предстоящите съвместни задачи на държавата и общините.
Още: НА ЖИВО: Финалният етап на конкурса за главен архитект на София (ВИДЕО)
Още: Училище в Самоков отбеляза патронния си празник
„Само заедно можем да се справим”, каза тя и посочи, че една от първите задачи е проверка на ефективността на системите за управление на отпадъците.
„В министерството се получават много сигнали за нерегларементирани сметища и трябва да се търсят правилните мерки ограничаване на обема им“, посочи Колева. Тя изтъкна, че в новата програма ще има средства за рекултивация на стари депа, като се очаква по-голямо съфинансиране от общините. Ще има средства за събиране и рециклиране и на отпадъци от бита, включително за строителни отпадъци.
По думите й тази есен се очаква да бъде приета Стратегията за кръгова икономика, до средата на следващата година се очаква решение на проблема с използването на RDF- горивото чрез въвеждане на трайни норми за качество.
„Оползотворяване чрез изгаряне е един от най-работещите модели и има много практики. Съоръженията са в центровете на градовете, а при нас тази тема винаги е била чувствителна, защото гражданите ги приемат като източник на емисии”, уточни Ренета Колева.
Представители на общини поставиха въпроси за участието на местната власт в продуктовите такси, произвеждане на енергия от отпадъци. Те поставиха и проблема със събиране и оплозотворяване на строителни отпадъци, за недостига на финансиране на сметосъбирането при малките общини, поддръжката на компостиращите инсталации, приемане на дейностите по събиране на зелени отпадъци и оползотворяване на място като изпълнение на целите.