Финализирана е процедурата по избор на фирмите, които трябва да заменят печките на дърва с екологично отопление в столицата, става ясно от съобщения в Централизираната автоматизирана система за електронни обществени поръчки.
Още: Не разпределям средства, не налагам санкции: Митко Светофара отговори на ПП-ДБ-СС
Още: “Спаси София“: Трафикът в столицата е заложник на саботажи и зависимости
Обществената поръчка е на обща стойност близо 34,3 млн. лв. без ДДС (41 110 578 лв. с ДДС) и се финансира от Оперативна програма „Околна среда“ с проект „Подобряване качеството на атмосферния въздух в Столична община чрез подмяна на отоплителни устройства на твърдо гориво с екологични алтернативи“.
Решението за избор на изпълнител не е обжалвано, публикувани са и два от трите рамкови договора.
По първата обособена позиция е предвидена доставка и монтаж на шест вида климатици – общо 8543 броя за сумата от 11 696 711 лв. без ДДС. Подадени са 20 оферти, но в рамковото споразумение ще се включат фирмите „Технополис България“ ЕАД, „Виксо“ ЕООД, „Смарт Бизнес Къмпани“ ЕООД, „Темпекс“ ЕООД и „Клима Инженеринг 2016“ ЕООД.
Още: Държите се като малко детенце: Реплика към Антон Хекимян за Витоша
Още: За три дни: 9 акта за замърсяване на въздуха са издадени в София
Втората позиция е за отоплителните устройства на пелети – общо 5285 на брой. От тях четири вида са топловъздушни камини на пелети със затворена горивна камера, три вида камини с водна риза и три вида пелетни котли. Отделно от това ще се доставят 9444 радиатора от две разновидности. Договорената сума е 19 708 558 лв.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Шефът на СОС се оплака: Кметовете на ПП-ДБ-СС са подложени на детайлни проверки
Още: Сдружение: Като чуят за Витоша, бягат като дявол от тамян
За нея са подадени 12 оферти, а в подписаното рамково споразумение участват класираните на първите пет места: „НЕС – Нови енергийни системи“ ООД; „Инженерингови системи – България 2021“ ДЗЗД (между фирмите „Еста Технолоджис“ ООД, „Актив Билд“ ООД и „Марели Системс“ ЕООД) ; ДЗЗД „Консорциум ЕВРОТОП“ (между „Евробау Инженеринг Груп“ ООД и „Топлик“ ЕООД); „АВТО Груп“ ДЗЗД (между „Авто Инженеринг Холдинг Груп“ ЕООД и „Крипто Груп“ ЕООД); последната е „Климатроник“ ЕООД.
Третата позиция е за отоплителните устройства на природен газ – общо 793 на брой. Планира се доставка на 4 вида едноконтурен кондензационен котел, един вид двуконтурен кондензационен котел с вграден бойлер, един вид подовостоящ газов кондензен уред с вграден бойлер и два вида газови конвектори. Ще се доставят и 1579 радиатора. Стойността на рамковото споразумение е 2 853 545 лв. В него участват ДЗЗД „Консорциум ЕВРОТОП“, „Карана“ ООД, „Овергаз Директ“ ООД, „Еър Лукс Системи“ ЕООД и „Климатроник“ ЕООД, като подадените оферти са били 10 на брой.
Изпълнението на всяка от обособените позиции включва доставка, монтаж и въвеждане в експлоатация на отоплителните устройства, инструктаж на крайния им получател, писмени инструкции за експлоатация и поддръжка, гаранционно обслужване в срок не по-къс от две години с годишен технически преглед между два отоплителни сезона.
Още: Заместник-кмет на София предупреди: Дронове ще търсят нарушители в нискоемисионната зона
Още: Заради мръсния въздух: Зелен билет и днес в София
Срокът за изпълнение е до 31.12.2023 г. или до достигане на максималната стойност на сключения по договора, в зависимост от това кое от двете събития настъпи по-рано.
Решение на ВАС относно насоките за финансиране по програмата, взето на 28-ми юни, обаче спира на практика изпълнението й за много дълго време. Твърде вероятно е средствата да останат блокирани до края на срока, в който държавата ни по принцип има право да се разплаща с евросредства от програмния период 2014-2020 г.