Само до преди по-малко от 10 години имахме сериозно замърсяване не само от фини прафови частици, а от цялата Менделеева таблица, припомни кметът на Столична община Йорданка Фандъкова на пресконференция, на която представи програма за качество на атмосферния въздух на територията на столицата.
"Само до две, три години нивата на азотни оксиди бяха превишени на годишна база. Имаше чести превишавания. Вече те влизат в норма и се отбелязват само единични по-високи стойности. Освен това въглеродният диоксид, серният диоксид са вече под праговете и това се дължи на редица фактори и мерки, които са предприети. Мисля, че резултатите са ясни. Резултатите са измерими. Това е много важно да стане ясно“, коментира Фандъкова.
По думите ѝ 25% от вредните емисии се спестяват. Фандъкова посочи, че това се залага като прогноза още при разработване на проектите, съобщи агенция Фокус.
„Само ще ви припомня, че в момента работи върху приоритизацията на градския транспорт. Вече четири кръстовища са включени в тази приоритизация, това са кръстовищата около Лъвов мост“, каза тя и допълни, че сред мерките за опазване на въздуха са и разширението на платените зони. По думите ѝ от месец март ще има безплатен градски транспорт и въвеждане на зони без коли при трайно замърсяване на въздуха над допустимите норми в София. Фандъкова ще внесе доклад с промените, които ще се гласуват на заседанието на Столичния общински съвет още на 23 февруари. Експертите спешно пишат нормите и правилата, кога точно ще се обяви червеният код, при който ще се прилагат тези мерки.
Столичният кмет обеща обеща и строг и контрол на автомобилите, ограничение на скоростта им до 30 км/ч, безплатен градски транспорт и велосипеди под наем, допълва bTV.
Фандъкова уточни, че се очаква след пускане на третата линия на метрото да бъдат стестени 90 хил. тона годишно вредни емисии. Тя посочи, че в това отношение от Столична община разчитат и продължават да разчитат на активните граждани и на гражданските организации. По думите ѝ метрото е не само най-големият транспортен проект, а и най-големият екологичен проект за града. С ефекта от разширението на метрото до момента са спестени 75 хил. тона годишно вредни емисии.
Припомняме, че според доклад на Европейската комисия само през 2013 година 13 700 души в България са починали преждевременно заради болести и усложнения, причинени от мръсния въздух, а годишно даваме над 3 млрд. евро заради здравословни проблеми, причинени от същия проблем.