Европейската комисия одобри инвестиция за над 110 млн. евро от Кохезионния фонд за първата фаза на проект за модернизиране на железопътен коридор в Западна България, част от по-голяма транспортна мрежа TEN-T между София и сръбската граница, съобщиха от ЕК.
Още: Столична община се похвали: Засадени са повече от 30 000 дървета
Още: Най-важно е софиянци да не останат без градски транспорт: Терзиев разговаря с протестиращите шофьори
Модернизацията засяга участък с дължина 33,34 км между Волуяк и Драгоман. Отсечката от железопътната линия свързва Западна България със Сърбия и е част от транспортния коридор, свързващ Турция със Западна и Централна Европа.
Припомняме, че на 6 юли ЕК подписа споразумението с България за Кохезионния фонд, с което страната ни ще може да усвои 11 млрд. евро до 2027 г.
Комисарят по въпросите на сближаването и реформите Елиза Ферейра заяви, че новата инвестиция в жп линията носи добавена стойност на политиката на сближаване на местно равнище и осигурява свързаност на граничните региони и устойчиви транспортни инфраструктури в услуга на гражданите на България като част от по-широката европейска мрежа.
Още: МБАЛ-Самоков получи нов компютърен томограф
Още: Тържество за Рождество Христово се проведе в църква в Самоков
"Тези инвестиции са важни за икономическата дейност в региона и насърчават социалното и териториалното сближаване. Проектът носи ползи и за околната среда, като насърчава прехвърлянето на товарните потоци от автомобилния към железопътния транспорт и ще доведе до по-малко шум и замърсяване на въздуха, като по този начин ще се подобри качеството на живота на жителите", каза тя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В спортното училище в Самоков откриха нов СТЕМ център
Още: Терзиев на среща с протестиращите в градския транспорт, автобусите тръгнаха
В първата фаза на проекта съществуващата единична железопътна линия ще бъде изградена втора електрифицирана жп линия.
Проектът е в съответствие с Европейския зелен пакт за насърчаване на устойчивия транспорт и премахване на участъците с недостатъчен капацитет в ключови мрежови инфраструктури.