Договорът за още неработещата интегрирана автоматизирана система за електронно таксуване и видеонаблюдение в градския транспорт на Столична община на стойност 100 млн. лв. с ДДС набъбна с още 2,3 млн. лева, става ясно от обявление на Центъра за градска мобилност (ЦГМ).
Още: Столична община се похвали: Засадени са повече от 30 000 дървета
Още: Най-важно е софиянци да не останат без градски транспорт: Терзиев разговаря с протестиращите шофьори
Обещанието за нея бе да заработи в края на миналата година, но вместо това от ЦГМ излязоха с изявление на 30-ти декември, че контрольорите в обществения транспорт започват да следят за редовността на пътниците от 4 януари 2021 година. А според в. "24 часа", системата щяла да заработи през май - чак тогава ще можеш да си купиш билет на място, когато си се вече качил в превозно средство на градския транспорт.
Вчера бе публикуван анекс към основния договор на изпълнителя „Консорциум Си Ен Ес – София Тикетинг Систем – София“, с който сумата по договора се увеличава с около 2 милиона лева.
Участници в обединението са българските фирми „Компютърнет Съвисиз“ ООД и „Тикси“ АД, както и турската „Асис Електроник Ве Билишим Системлери Аноним Ширкети“.
Още: МБАЛ-Самоков получи нов компютърен томограф
Още: Тържество за Рождество Христово се проведе в църква в Самоков
В подписаното за целта допълнително споразумение е посочено, че сумата, изплатена досега на изпълнителя, възлиза на 17 575 956 лв. с ДДС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В спортното училище в Самоков откриха нов СТЕМ център
Още: Терзиев на среща с протестиращите в градския транспорт, автобусите тръгнаха
Уточнено е, че досега изпълнителят е имал задължение да оборудва линия 1 и линия 2 на Софийското метро, поради което е необходимо изменение на договора, така че новата линия 3 на метрото в София да бъде включена в Интегрираната автоматизирана система за електронно таксуване и видеонаблюдение в градския транспорт.
Още: Малки коледари посетиха община Елин Пелин
Още: Заседанията на Общинския съвет на Елин Пелин вече ще са открити
Посочено е също така, че към датата на подготовката на документацията и при обявяването на обществената поръчка линия 3 на метрото е била в начален етап на проектиране и изграждане.
През август миналата година е въведен в експлоатация етап І от линия 2 на метрото.
„Към датата на настоящото Допълнително споразумение линия 3, етап ІІ от метрото на гр. София все още не е приета в експлоатация и не е издадено разрешение за ползване съгласно действащото законодателство“, пише още в документа.
В хода на фаза „внедряване“ в ЦГМ са постъпили писма за изпълнение на дейности по обезпечаване на допълнителна комуникационна свързаност на подсистемата за видеонаблюдение за 2 работни места от „Столичен електротранспорт“ ЕАД и за 2 работни места от „Столичен автотранспорт“ ЕАД.
С оглед на предвиденото оразмеряване от 10 GB на превозно средство, на 11-ти декември е изчислена необходимост от провизиране на допълнителен мобилен трафик за новите работни места. Такъв трафик е в размер на 3 GB на превозно средство за обезпечаване на новите четири работни места, или общ пул от 4 терабайта, разпределен между всички превозни средства.
Устройствата (валидатори за бариери па „Метрополитен“ ЕАД - 422 броя; портативно устройство за продажба на превозни документи и медия хардуер и софтуер (за касите на „Метрополитен " ЕАД) 70 броя), предвидени за монтиране на линия 1 и линия 2 на метрото в гр. София, са определени на база писмо от „Метрополитен'4 ЕАД до „Център за градска мобилност“ ЕАД за реално функциониращи и внедрени.
В цитираното писмо не са посочени и включени устройствата по линия 3 на метрото в гр. София, тъй като към момента на подготовката, обявяването и стартирането на обществената поръчка проектите по част „Система за контрол на достъпа и таксуване на пътници“ за етап І и етап II от линия 3 на метрото в София не са били изпълнени и приети, а за етап II строителството все още продължава.
С промените в договора неговият срок се удължава от 24 на 28 месеца. Сумата нараства на 102,2 млн. лева с ДДС. От тях почти 2,2 млн. лв. са за въвеждане на интегрираната автоматизирана система за електронно таксуване и видеонаблюдение по отношение на линия 3 на Софийското метро, а 133 632 лв. с ДДС – за предоставяне на достъп до функционалност на подсистема за видеонаблюдение за "Столичен електротранспорт" и за "Столичен автотранспорт".
Общинският съветник от "Спаси София" Борис Бонев обяви, че е изпратил официално искане на следващото заседание на комисията по транспорт на Столичния общински съвет да бъде извикан директорът на ЦГМ Димитър Дилчев, който "да даде обяснение пред общинските съветници защо новата система не заработи, въпреки обещанията".
„След 17 години чакане и десетки неспазени обещания и крайни срокове, последният, от които изтече на 31.12.2020 г., нова система за таксуване все още няма. Явно и близо 100 млн. лв. (83 млн. без ДДС) не са достатъчни, за да може градският транспорт на София най-сетне да влезе в 21-ви век и таксуването да стане удобно и справедливо.
Затова днес изпратих официално искане на следващото заседание на комисията по транспорт на СОС да бъде извикан директорът на Център за градска мобилност, г-н Дилчев, който да даде обяснение пред общинските съветници защо новата система не заработи, въпреки обещанията.
Липсата на работеща билетна система и фактът, че водачите и контрольорите не продават билети, са предпоставка хиляди хора да пътуват гратис или въобще да не се качат в градския транспорт, защото няма откъде да си закупят билет.
Няма и отговор на ключовия въпрос - дали ще плащаме на време или на разстояние и дали София ще бъде разделена на тарифни зони? От години призовавам управляващите да започне разговор как ще се случва таксуването, но те явно се страхуват от взимане на аргументирано решение и обществен дебат.
Градският транспорт на София е изправен пред огромен проблем - дупката в бюджета е огромна, а пътниците и приходите намаляват. Новата билетна система трябваше да улесни прекачванията и да привлече нови пътници, но нея я няма. Сега, повече от всякога, е нужно компетентно и последователно управление. Уви, вместо това, продължаваме да сме свидетели на съмнителни сделки, като казусите МТК и ремонта на общежитието в Дружба, на неспазени обещания, на липса на координация и отсъствие на какъвто и да е план за подобряване на градския транспорт на София“, написа Бонев в профила си във Facebook.
Важна подробност в основния договор е следната:
„Общата стойност на договора е в размер на 83 248 150 лв. без ДДС, от които:
73 248 150 без ДДС за въвеждане на единна система за продажба и таксуване на електронни превозни документи и видеонаблюдение в градския транспорт в Столична община - проектиране, доставка, монтаж, интеграция, въвеждане в експлоатация, обучение, поддръжка и свързани с нея аналитични услуги п услуги по подпомагане на управлението;
5.850% от брутните приходи, реализирани чрез използване на услугите по организиране на управление и отчитане на онлайн продажби и валидация на превозни документи, с изключение на приходите, реализирани чрез уеб портала на възложителя и съществуващите към момента канали за дистрибуция, но не повече от 10 000 000 лв. без ДДС“.