Общинските съветници от „Демократична България“ в София предлагат паметникът на Съветската армия да бъде преместен в Музея на социалистическото изкуство, като се използват вече направените заявки за мащабни дарения за процедурата.
Още: Не разпределям средства, не налагам санкции: Митко Светофара отговори на ПП-ДБ-СС
Още: “Спаси София“: Трафикът в столицата е заложник на саботажи и зависимости
Преди дни стана ясно, че областната управа на София има намерение да похарчи 390 хиляди лева за ремонта на паметника. Тя е задвижила процедура за получаването на средствата от държавния бюджет. Кметът на район „Средец“ Трайчо Трайков призова да се избягва преминаването край паметника, построен през 1954 г., тъй като е в недобро конструктивно състояние.
Съветниците от “Демократична България” се обявиха против подобен проект. Те смятат, че сега е моментът да за преместването на монумента със средствата, набрани от дарения.
Групата на „Демократична България“ настоява за това още от март 2020 г., когато внесе доклад в Столична община с искане преместване на паметника и за изработване на проект за устройване на парковото пространство в Княжевската градина.
Още: Държите се като малко детенце: Реплика към Антон Хекимян за Витоша
Още: За три дни: 9 акта за замърсяване на въздуха са издадени в София
Монументът „Паметник на Съветската армия“ е опасен за живота и здравето на посетителите на „Княжеската градина“, се казва в доклада. Собственикът, в лицето на областния управител (българската държава) не полага грижи за монумента, поради което последният създава опасност за множеството ползватели на градината. Редовно се случват инциденти с падане на облицовъчните плочи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Шефът на СОС се оплака: Кметовете на ПП-ДБ-СС са подложени на детайлни проверки
Още: Сдружение: Като чуят за Витоша, бягат като дявол от тамян
За посочения обект е водена дългогодишна кореспонденция между Столична община, район „Средец“, Областния управител и Министерството на културата относно компетенциите по управление и поддържане на монумента, като през годините на спорове между ведомствата за него не е полагана необходимата грижа.
Казусът датира още от 1992 г., когато с решение № 19 на СОС органът на местно самоуправление в София се е произнесъл за желанието си за демонтиране на паметника. От юридическа гледна точка не съществуват пречки за демонтажа и преместването на паметника, тъй като той няма статут на единична недвижима културна ценност по смисъла на чл. 59, ал. 4 и чл. 65 от Закона за културното наследство.