Общинският съветник Борис Бонев внесе сигнал до Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) с искане за извършване на проверка на спорна обществена поръчка. Става въпрос за ТОЗИ СЛУЧАЙ!
Още: Държите се като малко детенце: Реплика към Антон Хекимян за Витоша
Още: За три дни: 9 акта за замърсяване на въздуха са издадени в София
"Настоявам тази поръчка да бъде спряна незабавно и АДФИ да извърши пълен одит на ремонта, който се финансира с парите на софиянци. Злоупотребите с обществените поръчки на завишени цени са запазена марка на управлението на г-жа Фандъкова и коалицията ГЕРБ-ВМРО, която предлага този доклад", коментира Борис Бонев.
Бонев алармира, че Столичният автотранспорт е сключил договор за ремонт на панелно общежитие за близо 3 млн. лв. или по 1852 лв./кв.м. (950 евро/кв.м.). Въпреки тежкото финансово състояние на дружеството, общежитието в автобусен гараж Дружба ще се ремонтира основно на цени, завишени по няколко пъти над пазарните.
"Стойността на практически всички материали е завишена многократно. От топлоизолацията, която ще плащаме 4–5 пъти над пазарните цени, през тоалетните, радиаторите и ламината – от 2 до 4 пъти по-скъпо, та чак до дюбелите и розетките, чиито стойности достигат над 10 пъти цените на дребно", разказва Борис Бонев, независим общински съветник, издигнат от "Спаси София".
Още: Шефът на СОС се оплака: Кметовете на ПП-ДБ-СС са подложени на детайлни проверки
Още: Сдружение: Като чуят за Витоша, бягат като дявол от тамян
Градските активисти питат защо директорът на общинския "Столичен автотротранспорт" Слав Монов е сключил договор и е позволил да започне ремонтът, преди за него да бъде осигурено финансиране. Със започването на ремонт за милиони, той е вързал ръцете на Общината, която в момента се чуди откъде да намери тези пари, за да спаси главата на директора на общинската фирма, смятат от "Спаси София".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заместник-кмет на София предупреди: Дронове ще търсят нарушители в нискоемисионната зона
"На какво основание г-н Монов е сключил договора и е започнал строеж, като цените са толкова високи? За ремонт на панелно общежитие плащаме цена по-висока от тази на нова жилищна сграда от висок клас", казва Бонев.
От "Спаси София: казват, че са направили сравнение с друг ремонт – този на трамвайното трасе по бул. "Цар Борис III", който е далеч по-сложен, и то също поражда множество въпроси. "Излиза, че цената на труда, строителната техника и разходите за доставка са далеч по-високи за обикновен ремонт на сграда, отколкото за сложен ремонт на трамвайно трасе от над 7 км.", сподели Стефан Спасов, строителен експерт от екипа на Спаси София. Той добави, че начислените разходи върху доставката в количествено-стойностната сметка на общежитието са 100%. "Това означава, че за всеки елемент, използван в строежа, се плаща двойна цена заради доставката му. Няма логично обяснение за тази огромна разлика в цените на двата обекта.", подчерта Спасов.
"Разликите са наистина стряскащи. При анализ само на 18 от над 400 позиции в количествената сметка, разликата между предложените и пазарните цени е над 150 000 лева. Отговорността за това безобразие носи и вносителят на доклада, който вече две седмици не дава обяснение за високите цените, въпреки публичното му обещание да го направи", казва Борис Бонев.
Още: Столична община връща зеления билет, въвежда редица мерки срещу мръсния въздух
Още: Транспортът в София е на плюс, Терзиев няма да тегли заем
Докладът с искане за отпускане на средства е внесен от Карлос Контрера, общински съветник от ВМРО, но беше временно оттеглен след публикация на Спаси София за завишените цени.