"Предлагах нужни промени, като машинно четими, достъпни онлайн и подробно описани доклади с всички приложения, подобряващи взаимодействието на община и граждани, както и ясни и недвусмислени правила за работата на комисиите. С две думи - влизане на тромавата, затворена институция в Европа на XXI-ви век. За съжаление, управляващите не се интересуват от тези принципи". Това твърди независимият общински съветник Борис Бонев по отношение на новия правилник на работа на Столичния общински съвет (СОС).
Още: Анна Стойкова: Столична община не въведе зелен билет и безплатни паркинги в дните с мръсен въздух
Още: Общината увери, че въздухът в София не е критично мръсен
Според Бонев, нито едно предложение за промяна на правилника, дошло от опозицията, не е било прието.
Като пример за вредните изменения в ущърб на гражданите Бонев изтъкна изменения, направени в последния момент - като отхвърлянето на предложението всички документи към докладите да бъдат достъпни онлайн. Изцяло беше затвърдена и недемократичната практика документите да се предоставят едва 3 дни преди заседанието, за да бъде невъзможно съветниците и гражданите внимателно да се запознаят и анализират стотиците страници, добавя той. Управляващите скриха и г-жа Фандъкова от носенето на отговорност, налагайки квоти чрез ограничаване на броя питания към нея до 5 на заседание, оплаква се Бонев. "Това е противозаконно, тъй като противоречи на чл. 33, ал. 1 от ЗМСМА. Няма как да се поставят ограничения на общинските съветници, които не са разписани в закона", допълват и от гражданската организация Спаси София.
"Нямам абсолютно никакво съмнение защо съветниците от ГЕРБ държат на този недемократичен правилник - заглушаване на опозицията и държане на гражданите и медиите далеч от работата на Общинския съвет. От това полза имат само онези, които разчитат на задкулисния начин на работа, но губим всички софиянци", категоричен е независимият общински съветник Бонев и допълни, че "надеждите за промяна бяха попарени. Вместо стъпка напред към демократизация, прозрачност и управление за и с гражданите, получаваме нова желязна завеса, която да покрие управлението на града ни".
Още: Село до Елин Пелин се готви за кукерския празник "Джамал"
Още: Без парно и топла вода останаха части от четири столични квартала
Всъщност, ГЕРБ се отказаха от намерението си да отложат с близо 2 години моментът, в който проектите на решения на СОС ще трябва задължително да се качват на сайта на общината в машинно четим формат. Първоначалният мотив беше, че времето е необходимо на администрацията да се научи как се качват PDF-файлове в интернет. Днес управляващите гласуваха качването да стане задължително след 1 януари 2021 г., като в първоначалния вариант срокът бе 2 февруари 2022 г. На заседанието стана ясно, че преди новата година докладите също ще може да бъдат достъпни за гражданите предварително, ако бъдат подадени в подходящ формат към администрацията, пише в. "Сега".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Булевардите в София са обработени срещу заледяване
Още: Нова забрана от днес: Без печки на дърва и въглища в девет района на София
В същото време обаче ГЕРБ не позволиха в комплекта с публични документи да бъдат включени и приложенията към съответните доклади, в които често се съдържа ключовата информация за тях. Според общинския съветник на ГЕРБ, юрист и председател на работната група Силвия Христова, това не бива да става, защото имало лични данни.
С промените в правилника вече не само заседанията на самия общински съвет, но и тези на комисиите на съвета ще се излъчват онлайн. Занапред видеоархивът от тези заседания също ще трябва да се съхранява на сайта на общината. Ще се публикуват и протоколите от тях, както и от самата сесия.
Ще може и да се задават въпроси както до кмета Йорданка Фандъкова, така и до районните кметове. Но Фандъкова ще отговаря на въпроси чак след изчерпване на дневния ред, не преди това.
Още: Завишени нива на фините прахови частици в София
Още: Метрото и част от наземния транспорт ще се движат през новогодишната нощ