За две години са осъществени 19 млн. пътувания с електронни билети в София. Това означава, че 19 млн. пъти софиянци са избрали да пътуват с електронни билети. Това съобщи председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев, който представи актуални данни за градския транспорт в присъствието на ръководството на дружествата в градския транспорт, на метрото и на Центъра за градска мобилност (ЦГМ).
Още: Асоциация за развитие на София организира курс по дигитални умения за възрастни хора
Още: След пожара във вагон: Бездомници отново спят на Централна гара в София
ОЩЕ: Как умният транспорт щади природата и климата
"Скоро се навършиха две години, откакто беше извършена "дигиталната революция" в градския транспорт. Въпреки COVID-19 и проблемите с финансирането, Столичната община не спря реализацията на втората много важна част от промяната в градския транспорт - дигиталната революция" с въвеждането на новата система за таксуване", изтъкна Георгиев.
Той припомни, че първата промяна е била промяна на превозните средства, като вече над 90 % от автопарка е подменен. Той съобщи, че изцяло са подменени устройствата за таксуване. "Днес в 1300 превозни средства имаме монтирани валидатори, благодарение на които успяваме да събираме данни за пътуванията на пътниците, като по този начин гражданите участват в управлението на маршрутите и разписанията на градския транспорт", каза той.
Още: Пътищата в природен парк "Витоша" са опесъчени и са отворени за движение
Още: Приключи монтажът на мрежово свързана фотоволтаична система за собствено потребление на СПТО
Председателят на СОС съобщи, че са монтирани 490 входни бариери в метрото. "Над 2500 служители в различните транспортни оператори са обучени да работят с новата система. Успяхме да направим така, че "дигиталната революция" в градския транспорт да се случи без сътресения", заяви той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пожар в центъра на София: Изгоря заведение близо до хотел "Хилтън" (ВИДЕО)
"4300 са видеокамерие в превозните средства на градския транспорт. Това е от изключително важно за сигурността на пътниците", отбеляза Георгиев. По думите му е регистриран в пъти спад на неразкритите престъпления.
"През юли 2022 г. приехме новата тарифна политика, която влезе в сила на два пъти - през есента на миналата година и през януари 2023 г. Градският транспорт вече е по-близо до хората и по-удобен за пътуване, благодарение на новите начини на таксуване, както е в големите европейски столици. Резултатът е, че 1 млн. граждани са пътували с банкови карти, 1 млн. пъти са продадени електронни карти, което означава, че са спестени около 3 млн. лева на гражданите", изтъкна шефът на СОС.
ОЩЕ: Шефът на СОС: Пенсионирането на хартиеното билетче - едно от нещата, с които най-много се гордеем
Още: Каква е ситуацията в снежна София и колко снегорина чистят столицата?
Още: Оставки, прокуратура и Митко Светофара: ГЕРБ срещу ПП-ДБ-СС заради "Патриарха"