Как се източват земеделските субсидии от еврофондовете? Защо на българския пазар има все по-малко българска продукция? И какви са корупционните схеми, които се използват в земеделието?
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
Actualno.com реши да разкаже за подобни практики в земеделието. Срещнахме се с режисьора на "Бразди" Олег Ковачев, адвокатът Сева Памукчиева, както и фермер от Северна България, пожелал да запази анонимност.
Олег Ковачев даде тон с пример - че преди няколко години румънски производител на домати е обяснил, че може и да ги подари. "Печеля по 50 цента на всеки килограм домат само от субсидията", е заявил той. Ковачев също разкри, че човек, произвел в България три милиона килограма ябълки в последните няколко години, сега ги изкоренява, за да засади на тяхно място култура, която се финансира по-добре. Той даде и друг пример: за земеделец, който унищожава посевите си от лозя - става дума за 3000 декара. Причината - няма възвръщаемост поради високите разходи за обирането му. "Така след време нито ще пием българско вино, нито ще ядем български ябълки, а вече отдавна не ядем българско месо, защото хората си изклаха животните", коментира Ковачев. Той допълни, че субсидията, която получават българските производители е в пъти по-ниска от тази, които получават европейските. "Ако нашите получават един долар на килограм да речем, онези получават пет", заяви той. Още: Виртуални овце и кози за милиони - колко са?
Фермер от Северна България, който помоли екипът ни за анонимност, разкри и няколко типични схеми. "Така наречените големи пасища - при тях парите, които се отделят за плащане от държавата, са доста големи спрямо работата. И с тях има цяла верига от общински служители, както и наематели, които са в обща схема", заяви той.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК
"Другият начин за източване на субсидиите е през така наречените разходи за строителни-монтажи работи. Администрацията в България няма капацитет да провери колко бетон е излят, колко надълбоко е изкопана дупката за построяването на съответната сграда, с какво е запълнена. Всичко е на база документи. И така нещо, което може да се направи за 1000 лева, се надписва за 6 000 лв. и по веригата всички вземат част от средствата", допълни той.
Какво представляват т.нар. "виртуални животни" и какви са злоупотребите с тях, вижте във видеото.