Ежемесечен контрол на морската вода ще се извършва при Дуранкулак, Шабла и Калиакра заради нефтения разлив в Керченския проток, предизвикан от два руски танкера. Това съобщи министърът на околната среда и водите Петър Димитров, който присъства на вземането на проба от най-северната точка на българското Черноморие. Ситуацията се следи и чрез сателит, като към момента няма данни за замърсяване в наши води.
Още: Руски кораб отново бедства в Керченския пролив (СНИМКИ)
С мобилната лаборатория на Басейнова дирекция - Варна тази сутрин беше взета проба от залива край Дуранкулак, който се намира на около 700 километра от петролния разлив. "Днес измерените на място показатели са разтворен кислород, рН, соленост, температура на водата, които не показват превишение на нормите за този сезон. Останалите показатели, които включват и нефтопродукти, ще бъдат готови до седмица. Няколко научни организации у нас и в чужбина следят ситуацията в Керченския проток, в т.ч. и Центърът за интегрирано управление и мониторинг на бреговата зона при Висшето военноморско училище във Варна", каза за БНТ Явор Димитров, директор на Басейнова дирекция „Черноморски район”.
Мониторингът се извършва от началото на руската агресия
"По последни данни от сателитът, който облетя района на инцидента снощи, наблюдава се нефтен разлив върху морската повърхност, но за наше щастие, той не се насочва към нашата изключителна икономическа зона", посочи кап. I ранг проф. д-р Мирослав Цветков. "Замърсяването се насочва в югоизточната посока на Керченския залив и на север към Керченския пролив и има голяма вероятност за сериозно екологично замърсяване на Азовско море", каза Петър Димитров, министър на околната среда и водите.
Още: Над 60 км плажна ивица в Крим е покрита с мазут, изплуват мъртви делфини (ВИДЕА)
Въпреки това, министър Димитров назначи ежемесечни проби на водата заради липсата на официална информация от руска страна. "Официална информация няма, дори и по дипломатическите канали, които пряко ангажирахме", добави той. Екоминистърът припомни, че мониторинг на морските води се извършва от началото на войната в Украйна, вкл. и за петролни продукти, но сега ще бъде завишен.
Още: Петър Димитров за катастрофата с танкерите: Няма пряка опасност за българските води в Черно море