Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Заповедите на КЗП за забрана на по-високите цени от мобилните оператори касаят 2 оператора

29 декември 2021, 16:08 часа • 8135 прочитания

Две заповеди относно готвеното поскъпване на услугите на мобилните оператори в България от догодина (2022 година) вече са публикувани на официалната страница на Комисията за защита на потребителите (КЗП). В двете заповеди поименно са посочени два телекома - "Теленор" и А1. Vivacom не е в обхвата на заповедите, защото досега операторът не е заявил неправомерно увеличение на цените на услугите си.

Още: Кои са най-предпочитаните дестинации сред българите през ноември?

Още: До какво води липсата на опция „Преглед и тест“ при е-магазините?

И в двете заповеди се забранява "нелоялна търговска практика по смисъла на чл. 68, ал. 1 от Закона за защита на потребителите". Става въпрос за намерението на операторите да вдигнат цените, като го съобразят с натрупване на инфлация в две поредни години - 2020 и 2021 година. Според закона, такова увеличение на цените (месечен абонамент) може да се прави веднъж годишно, като се взема предвид инфлацията през предишната година. За отправна точка се взема промяната в инфлационния индекс на НСИ.

И "Теленор", и А1 обаче обявиха вдигане на цените с натрупване на инфлацията от последните 2 години. За разлика от тях Vivacom съобщи за готвено вдигане на таксите само с инфлацията от 2021 година, т.е. според закона. Пред Actualno.com председателят на КЗП Димитър Маргаритов също потвърди, че Vivacom не нарушава закона.

Заповедите са издадени с предварително изпълнение - т.е., ако бъдат обжалвани в съда, тяхното действие да не бъде спирано докато трае делото.

Още: Доц. Миланов за обидите между политиците и липсата на възпитание

Още: Проф. Рачев прогнозира затопляне в новогодишната нощ

Попитан дали мобилните оператори могат да намалят цените, ако в дадена година има дефлация, Димитър Маргаритов изрази мнение, че това е възможно и според приетата сега методика съгласно българското законодателство. "Мисля, че когато индексът на НСИ нещо в минус, по същия начин би могъл да се прилага на базата на тази клауза. Те не са задължени, както не са задължени да вдигат цените на практика, от това, което гласят текстовете в договорите (с потребителите). Те прилагат този индекс и тази възможност да го направят е посочена в самия закон (чл. 144 от Закона за защита на потребителите), който им дава право, когато е описана методиката в договорите, да се случва това нещо, което на практика може да бъде реализирано", гласяха думите на Маргаритов.

На изричен въпрос дали методиката не е разписана така, че да може само да се вдигат цените, отговорът на председателя на КЗП пред Actualno.com гласи: "Според мен след като се ползва официалният индекс на НСИ, това е мерилото - такъв, какъвто е той".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес