Експертна група за промени в Семейния кодекс започва работа от утре, 31 юли.
Една от целите на бъдещите промени в Семейния кодекс е отпадане на тайната на осиновяването, а амбицията на Министерството на правосъдието е проектът да бъде внесен в Народното събрание до края на тази година, предаде БГНЕС.
Идеята е, от една страна да бъдат гарантирани правата на биологичните родители, а от друга – да се регламентират форми на помощ и на мотивация на тази категория хора за разкриване на тяхната самоличност пред биологичните им деца.
От изнесените по време на форум на 21 юли данни, става ясно, че около 100-150 осиновени мъже и жени подават всяка година молби до окръжните съдилища в страната за разкриване на произхода им и в 90% от случаите те получават отказ от съда, показва статистиката на неправителствената организация "Национална мрежа за децата". Според осиновените, една от причините за това е неефективният регламент в чл. 105 от Семейния кодекс, който предвижда разкриване на тайната на осиновяването само ако "важни обстоятелства налагат това", без да е дефинирано какво означава "важни обстоятелства".
Хората, които търсят своите биологични родители или деца, често се натъкват и на проблеми, като подмяна на имена, дата на раждане или ЕГН в документите по осиновяване, и дори унищожаване на цялото дело по осиновяване, споделиха от Национален интернет регистър на търсещи се "Къде си?". Това възпрепятства откриването на биологичния родител или дете, дори в случаите, при които съдът определя разкриване на тайната на осиновяването.
Като основна причина за отпадане на абсолютната тайна на осиновяването е "правото на всеки да познава корените си, медицински причини свързани с наследствени заболявания и превенция срещу възможността да се сключи брак с роднина".