Започна активната част на българо-румънското противоминно учение „Посейдон 2024”, съобщиха от Министерството на отбраната (МО). На 6 ноември корабите от оперативните сили, ръководени от командира на тактическата група капитан I ранг Павлин Щерев, заедно с Противоминната военноморска група в Черно море (MCM Black Sea), напуснаха пристанище Бургас и пунктовете за постоянно базиране в Бургас и Варна и излязоха на море.
Снимка Министерство на отбраната
Още: В Черно море започва военноморско учение с участието на страни членки на НАТО
Действията на оперативното съединение включват изпълнение на задачи и упражнения по противоминно-подводно обследване, провеждане на кораб през предварително протрален (обезопасен) канал, бойни действия срещу въздушен противник и противодействие на асиметрични заплахи. Отработват се и процедури по осигуряване на водолазни дейности и оказване на медицинска евакуация на пострадали водолази на море.
Още: Стартира тактическото военноморско учение "Черно море - 2018"
Снимка Министерство на отбраната
Минният ловец „Струма“, базовият миночистач „Прибой“ от състава на българските ВМС и базов миночистач „Николеску“ от ВМС на Румъния изпълняват процедурите по приемане и предаване на товари на море по способите „кораб-вертолет“ и „кораб-кораб“, елементи на сложно морско маневриране и организиране на отбраните и защитите на група кораби на котвена стоянка.
Снимка Министерство на отбраната
Тази година за първи път освен провеждането на епизоди на море са планирани и брегови центрове за теоретична подготовка и практическо отработване на взривяване на морски мини или миноподобни обекти.
Още: Продължава 20-тото военноморско учение "БРИЗ - 2016"
Основните усилия на участниците са насочени към усъвършенстване на нивото на оперативната съвместимост, както и подготовка на личния състав на тактическо ниво при провеждане на водолазни и противоминни операции в коалиционен формат.