Премиерът акад. Николай Денков откри днес (29 февруари) Държавната лаборатория за изследване на пестициди на граничен пункт "Капитан Андреево".
Със заработването на лабораторията окончателно се утвърждава държавният контрол върху храните, които влизат в България.
"Капитан Андреево" е първият вход на вноса на пратки и стоки на пресни плодове и зеленчуци с произход трети страни за Европейския съюз, което налага спазване изискванията на европейското законодателство. Tам дълги години фитосанитарният контрол бе осъществяван от частна фирма. Още: Проверките на "Капитан Андреево": Не е само БАБХ, други също могат да ги правят
Капацитетът на лабораторията е съобразен с трафика за извършване на своевременен и ефективен официален контрол без излишно забавяне. Има готовност при необходимост да бъде повишен лабораторният капацитет с необходимите ресурси – технически средства и персонал.
Това е последното развитие по казуса около "Евролаб" и фитосанитарния контрол на граничния пункт "Капитан Андреево". Припомняме, че на 15 декември Върховният административен съд (ВАС) реши отново в полза на дружеството, като отмени заповедта на директора на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) от август 2022 г., с която беше наредено фитосанитарният и ветеринарномедицинският контрол, както и контролът на продукти от неживотински произход, да се извършват със съоръжения за разтоварване, отваряне и преглед на пратките, осигурени от Българска агенция по безопасност на храните. Още: Проверките на "Капитан Андреево": Не е само БАБХ, други също могат да ги правят
"Връщаме контрола на държавата"
"Днес правим решителна стъпка за връщане на контрола върху нашите граници в ръцете на държавата", заяви премиерът акад. Николай Денков при откриването.
По думите му благодарение на предприетите действия от държавата се очаква да бъде облекчен официалният контрол при вноса на пратки пресни плодове и зеленчуци с произход трети страни. Ще бъдат гарантирано, че на европейския пазар ще постъпват чисти от пестициди плодове и зеленчуци. От голямо значение е, че ще бъде намалено времето на престой на камионите, превозващи пратките на граничния пункт. Очаква се да бъде оптимизирано и времето за извършване на официален контрол: документална, идентификационна и физическа проверка, включително взимане на проби по разписаната честота, съгласно регламентите.
Министър-председателят беше категоричен, че правителството прави всичко възможно, за да подсигури границата по най-добрите европейски и световни стандарти. Още: На КЗК ѝ трябваха 14 месеца, за да пореже "Евролаб" по жалба за "Капитан Андреево"
Министърът на земеделието и храните Кирил Вътев от своя страна заяви, че с тази лаборатория се постига изключително голям ефект за трафика и за времето, което също е ценен ресурс. "Чакащите камиони по 2 дни вече ще изчакват само необходимото технологично време, за да излязат пробите, което е около 5-6 часа", посочи още министър Вътев.