Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Водещи юристи се обявиха против промените в НК за домашното насилие

21 март 2018, 08:00 часа • 2792 прочитания

Водещи юристи се обявиха срещу широко рекламираната промяна в Наказателния кодекс (НК), внесена от Корнелия Нинова и половината от парламентарната група на БСП. Въпросното изменение беше лансирано като заместител на Истанбулската конвенция.

Със законопроекта се предлага умишлено причинената средна телесна повреда на близък роднина или съпруг от престъпление от частен характер да стане престъпление от общ характер. Сега тези престъпления се наказват само след като пострадалия сам подаде тъжба в районния съд и спечели делото. Ако поправката бъде приета, това ще означава задължителна намеса на прокурор, невъзможност после да се оттегли жалбата, както и провеждане на следствени действия.

В събота, 17 март, водещият специалист в областта проф. Пламен Панайотов подложи на сериозна критика всички внесени 7 законопроекта за промени в НК. НК се третира като панацея за решаване на всички социални проблеми, но това няма нищо общо с действителността, заяви професорът по наказателно право, който е и ръководител на катедрата по наказателноправни науки в Софийския университет. Той критикува и измененията, предлагани от БСП. Според него, ако двама съпрузи се сбият и си нанесат телесни повреди, тогава прокуратурата ще се намесва пряко и ще вкарва и двамата в затвора.

Проектът на БСП е критикуван и в становище на Върховния касационен съд, дадено по искане на председателя на НС. Според ВКС нищо не налага необходимостта от тази промяна. НПК и сега дава възможност на прокурор да встъпи в делата за средна телесна повреда между роднини, когато прецени. Включително има хипотези, при които прокурор служебно може да образува досъдебно производство - при безпомощност или при зависимост от извършител на престъпление. Съдиите твърдят, че когато делото се гледа по частен път, се разглежда само от съд и това гарантирана по-бързото приключване. Те смятат, че намесата на държавата трябва да е ограничена и да се дава възможност пострадалият да може да оттегля жалбата и делото да може да се прекратява.

Промяната е критикувана и от Министерството на правосъдието (МП). То твърди, че трябва комплексен подход, а не промени на парче. МП твърди, че промяната ще струва пари.

БСП предлага и по-тежко наказуем състав на осуетяване на съдебно решение или заповед за защита от домашно насилие. Тук няма забележки от ВКС, но МП нарича тази промяна неоправдана, пише в. "Сега".

Според НК телесната повреда е средна, ако е причинено трайно отслабване на зрението или слуха, трайно затрудняване на речта, на движението на крайниците, снагата или врата, на функциите на половите органи без причиняване на детеродна неспособност. Средна телесна повреда има и при счупване на челюст или избиване на зъби, без които се затруднява дъвченето или говоренето, обезобразяване на лицето или на други части от тялото, постоянно разстройство на здравето, неопасно за живота, или разстройство на здравето, временно опасно за живота, както и наранявания, които проникват в черепната, гръдната и коремната кухина.

Конституционният съд (КС) допусна за разглеждане по същество делото, по което трябва да реши дали Истанбулската конвенция противоречи на основния закон. За докладчик е определен съдия Анастас Анастасов, който преди беше депутат от ГЕРБ. Искането до КС е на 75 народни представители от ГЕРБ. Правителството изтегли конвенцията от парламента.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес