Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Вече можем да харчим втората си пенсия и преди да се пенсионираме

02 ноември 2017, 13:30 часа • 14429 прочитания

При желание, вече ще имаме право на втора пенсия за старост 5 години преди навършване на възрастта за пенсиониране. Досега нямаше достъп до втората пенсия преди придобиване на право за пенсиониране.

Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.

Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега

Това реши Народното събрание, след като направи промени на второ четене в Кодекса за социално осигуряване.

Достъпът до втората пенсията ще става по чл. 68, ал. 1, при условие че натрупаните средства по индивидуалната партида позволяват отпускане на такава пенсия в размер не по-малък от размера на минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст.

Вносител на промените е Министерски съвет, а самите изменения имат за цел защита на интересите и повишаване на доверието на осигурените лица и пенсионерите към Пенсионните фондове за допълнително пенсионно осигуряване.

Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)

Още: „Думата „благодаря“ е прекалено малка“: Говори Петя, която стана първата майка с трансплантиран черен дроб у нас

С поправките на осигурените лица се дава право да променят участието си във фонда за допълнително задължително пенсионно осигуряване и да прехвърлят натрупаните средства по индивидуална партида от един в друг съответен фонд, управляван от друго пенсионно осигурително дружество, ако е изтекла 1 година от датата на сключване на първия му осигурителен договор или една година от датата на служебното му разпределение, предаде БНР.

Осигурените лица ще могат да прехвърлят средствата от индивидуалните си партиди във фонда при несъгласие с извършените промени в правилника му или в инвестиционната му политика, ако в тримесечен срок от уведомлението подадат заявление за това.

Парламентът гласува и по-високи изисквания към корпоративното управление на пенсионноосигурителните дружества (ПОД). Освен към управлението на ПОД, промените завишават изискванията и към квалификацията и последващото обучение на осигурителните посредници, регламентация на свързаните с ПОД лица с цел предотвратяване на конфликт на интереси и ограничаване на възможностите им за сделки с такива лица.

Други важни промени, предвидени в законопроекта, са облекчаване на режима на прехвърляне на средства на осигурените лица от един в друг фонд, повишаване на прозрачността на допълнителното пенсионно осигуряване и на осведомеността на осигурените лица, както и регламентиране на съхраняването на документите, свързани с допълнителното пенсионно осигуряване.

Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"

Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини

Предложение - доживотна пенсия за трайни увреждания

Предложението беше направено от "Патриотите". Става въпрос за хора, при които е ясно, че не може да има възстановяване. Те не трябва да ходят на ТЕЛК през определен период от време, смятат от "Патриотите".

"Около 450 000 са тези, които са между 18 и 60 години. Те имат ТЕЛК-ови решения в работоспособна възраст и още около половин милион, които имат интеграционни добавки, които са на хора, пенсионирани по възраст. Имаме амбицията за около 2 години, т.нар. гръцки модел, отново тези хора да преминат през тези комисии за нова оценка на медицинската работоспособност. През годините знаем, че тази цифра се е увеличила сравнително повече отколкото са евентуалните хора с увреждания. Трябва да има някаква такава ревизия и този публичен ресурс да се изразходва за хората, които имат нужда от това нещо", каза депутатът Калин Поповски.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес