30 години в енергетиката почти нищо не се е направило, това е много. Ако сега не направим нищо, няма да имаме нищо, а стари мощности ще бъдат изведени. Сега е наистина важно да започнем проектите. Това коментира в предаването „Лице в лице“ по БТВ Валентин Николов – председател на енергийната комисия в НС и бивш директор на АЕЦ „Козлодуй“.
Още: Нова атака срещу влогъра Любомир Жечев - изтрит му е каналът в YouTube
Още: Започва изплащането на коледните добавки за пенсионерите
През 2011 г. се роди идеята за седми реактор, защото тогава се разклати възможността да се продължи АЕЦ „Белене“ поради избора на стратегически инвеститор – търсехме начин как да се случи проектът и евентуално готовото оборудване да бъде заложено като продължаването му, обясни Валентин Николов.
Роди се идеята АЕЦ „Козлодуй“ да финансира такъв проект – със седми блок с готовото оборудване, посочи той и припомни, че дъщерната компания „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ избира „Уестинг хаус“ за предпроектно проучване, което трябва да включва дали е възможно оборудването от АЕЦ „Белене“ да бъде сложено в АЕЦ „Козлодуй“ като седми блок. Направено е геодезическото проучване, ОВОС също е факт.
„Всички документи до заповед за избор на площадка вече са ок, известили сме всички страни в 100 километровата зона, всички са дали съгласие“, посочи още председателят на парламентарната комисия по енергетика. „Известили сме и Европейската комисия, че има вариант за започване на АЕЦ „Козлодуй“ – минали сме всичко, което трябва и то мога да кажа, за много малко пари – около 2 млн. евро“, съобщи Николов.
Още: Кой има имен ден днес, 18 декември 2024 г. Честито!
Още: Прогноза за времето - 18 декември 2024 г. (сряда)
По думите му след 30 години 5 и 6 блок на АЕЦ „Козлодуй“ излизат от експлоатация, до 2025 г. можем да си позволим държавна помощ на всичките 4000 мегавата капацитет на въглищните централи, но в един момент ще имаме 6000 мегавата липсващи мощности и трябва да започнем да мислим от сега с какво ще ги заместим. „Предимството на седми блок на АЕЦ „Козлодуй“ пред проекта „Белене“ е, че можем да го реализираме с наши средства – главен акционер да бъде самата централа. АЕЦ „Белене“ е хубав, но скъп за нас проект и в момента не можем да го реализираме“, отбеляза Валентин Николов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-важните новини за деня: 17 декември 2024 г.
Още: Полицаи и служители на затвори обявиха готовност за протест