СЕМ ще наблюдава 41 медии в предизборната кампания. Освен равнопоставеността на участниците ще се следи и съдържателността на дебатите. Това би дало много по-голяма яснота от какво се интересуват хората, за какво се говори най-много и коя от темите е възприемана най-добре. Методиката е взаимствана от най-добрите европейски регулатори и досега не е прилагана у нас.
Още: Прогноза за времето - 13 май 2025 г. (вторник)
Още: Специалист по недвижимите имоти: След влизането в еврозоната е възможен период на спад в търсенето
Това каза пред БНР членът на СЕМ Бетина Жотева, според която медийните пакети, които ЦИК отпуска на медиите, трябва да бъдат забранени.
"Това е прахосничество на държавни пари за хора, които не правят абсолютно нищо полезно с тях. Просто ги взимат и изчезват. До този момент, за две години, откакто тези пакети се разхвърлят, аз не съм видяла някакъв полезен ход или някой, който се е явил и е свършил добра работа от гледна точка на информираност на гражданите. Нула", заяви тя.
Отлагането на избора на нов генерален директор на Българската национална телевизия е било възможност за СЕМ да промени процедурите за избор на генерални директори на обществените медии, каза още Бетина Жотева. Според промяна в Закона за радиото и телевизията от миналата година генералните директори могат да останат на поста си до избора на нови.
Още: Опасно време във вторник: Прогнозата на Никол Станкулова
Още: Най-важните новини за деня: 12 май 2025 г.
"На мен лично не ми харесват няколко неща от досегашната процедура - това, че трябва да се изслушват 20 души с концепции, това, че няма двустепенен конкурс, още други изсквания например за принадлежност към Държавна сигурност и така нататък. Това сме го променили. Качено е на сайта. Надявам се, когато свършат тези избори, вече да можем да направим добър конкурс", допълни тя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кои държави са с евро и кои не и как живеят хората там? (ВИДЕО)
Доцент Жана Попова, редактор на сборника „БНР и БНТ между държавата и обществото от 1989 до 2015”, е категорична, че вече можем да говорим за обществени медии.
"За двете медии преходът от държавни към обществени медии много категорично можем да кажем, че се е случил и много категорично можем да кажем, че връщането назад към държавността не е никак трудно. В текстовете, които ние написахме с Вяра Ангелова - тя писа за радиото, аз за телевизията, тя е съставителят на този сборник и нейна беше идеята да дадем трибуна пък на директорите да се чуят техните гласове, ни се стори сякаш журналистическата гилдия, особено силно в радиото между другото, е тази, която върви и настоява през всички тези години, тъй като периодът не е никак малък, за обществената мисия и за обществената функция на тази бивша държавна медия", заяви тя.
Докато не се смени финансирането на тези медии, все ще им викат „държавни“ не за друго, а защото вземат пари от държавния бюджет, категорична беше Жотева, с което Попова не се съгласи.
Още: LUNAR 2025: Над 600 хиляди души изпълниха центъра на София за Фестивала на светлините
Още: Kaufland Card празнува 3 години с повече от 2 млн. потребители