Всички мерки за превенция са взети. Ние непрекъснато следим информацията. В момента нивото на реките е около средното или малко над прага на средното ниво. Не трябва да се допуска водата в язовирите да превиши нивото. Още миналата седмица изпратих указания към областните управители, които трябва да вземат всички мерки на територията на областта, заедно с кметовете на общините. Това заяви министърът на околната среда и водите в оставка Ивелина Василева.
Още: "Заради студа": Спряха частично ремонта на "Дунав мост"
Още: Рокади в БДЖ: Транспортният министър смени директора на железниците
По думите й няма никакви индикации за рискове, има достатъчно свободен обем в язовирите, който да поеме повече води. Прегледани са хидротехническите съоръжения и тяхното състояние. Там където е било необходимо, са предприети мерки за обезопасяване на съоръженията, отбеляза Василева в ефира на БНТ.
Тя добави, че Европейската комисия е потвърдила, че България е изпълнила своите мерки в тази област.
Според министърът в оставка големият проблем преди с малките язовири е бил свързан с това, че не е била ясна собственоста, съответно отговорностите. Вече не е така. Тези язовири са собственост на общините, които ги отдават на концесионери и оператори.
Още: "Внимание, студено": Жълт код за ниски температури в 19 области
Още: Мирослав Боршош към екскурзоводите: Вие сте едни от хората, които показват България пред света
Така вече е ясно кой трябва да се погрижи като добър стопанин на тези съоръжения. Това беше много важна промяна, която предприехме, и смятам, че няма съмнение, че всички органи са наясно, че не трябва да се препълват съоръженията и че трябва да се освобожават огромни обеми води, когато е необходимо, коментира Ивелина Василева.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Казусът с умрялата риба в язовир Въча
Язовирът се експлоатира от Националната електрическа компания (НЕК). Може би предвит тежката обстановка колегите от НЕК са изпуснали по-голямо количество вода. По отношение на умрялата риба Василева каза, че собственикът на съоръженията за производство на риба трябва да предприеме своите действия по законов ред.
Водният цикъл
Още: Разлюля тепетата: Земетресение с магнитуд 3.1 в района на Пловдив
През изминалия програмен период 75 са проектите, които се реализираха на територията на общините, коментира екоминистърът. Това са проекти, които включват в голямата си част изграждане пречиствателни съоръжения, канализационна мрежа, модернизация на ВиК мрежата. Положената ВиК мрежа досега е с дължина близо 2600 км., обяви Василева.
По думите й това осигурява здравословна среда на хората. Дава възможност за развитие на бизнеса, защото това е базисна инфраструктура. По протежението на Черноморското крайбрежие няма населено място, което да не е обезпечено с голяма ВиК мрежа, отговаряща на изискванията, каза още министърът на околната среда и водите в оставка.
Чистотата на въздуха
Василева каза, че Екоминистерството насърчава използването на електромобили. Миналата година 44 превозни средства бяха закупени от общини и други административни органи. Продължаваме да насърчаваме хората да използват по-чисти превозни средства. Това, разбира се, е пилотна, демонстративна програма, целта ни е да я разширим. Трябва да проъдлжим посоката на политиката "замърсителят плаща" по отношение на екотаксите за хората, каращи стари автомобили, но е важно и да се съобразим с възможностите на хората, коментира още Ивелина Василева.
Тук идва и градският транспорт, когато той е комфортен и удобен, това ще даде възможност на повече хора да го ползват. Ние ще дадем също средства за подобряване на качеството на атмосферния въздух, работим усилено задено с общините.
Промотираме използването на сухи дърва например, които далеч по-малко замърсяват въздуха в сравнение с мократа дървесина при отопление. Също така и въглища, които съдържат по-малко сяра и прах, за да не се замърсява въздуха. Не на последно място е и програмата за санирането, припомни Василева.