Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Управляващи и опозиция се докараха до псувни заради шистовия газ

16 януари 2012, 19:04 часа • 6248 прочитания

Спорове, кавги и обиди, граничещи с хамалско псуване, се чуваха извън официалната част на обсъждането около проучванията и добив на шистов газ у нас.

Депутатите в Парламентарната икономическа комисия, заедно с природозащитници и експерти, дискутират проекти за мораториум и за Закон за забраната на проучвания и добив, внесени от БСП, „Атака” и РЗС.

Депутатът от БСП Любен Корнезов бе категоричен, че на много места по света американската компания „Шеврон” е осъдена за щети на природата, включително от САЩ.

Георги Божинов пък коментира, че е неприемлив за България методът за проучване и добив на шистов газ. Той носи рискове, които не могат да бъдат предвидени. Божинов заяви, че няма аргументи, с които да бъде отхвърлен законопроектът на Коалиция за България за забрана на проучването и добива на шистов газ.

Лидерът на „Атака” Волен Сидеров категорично настоя да бъде приет проекта на партията му.

"Рискът от отравяне на водата, почвите и въздуха е много голям. Върховният административен съд е сезиран за решението на българското правителство „Шеврон” да прави проучвания", посочи Волен Сидеров и отправи обвинения срещу министъра на икономиката, енергетиката и туризма, че правителството е получило бонус 30 милиона евро за разрешителното на Шеврон.

Депутатите вкупом обвиниха министър Трайков, че ги заблуждава, че не е давано разрешение на "Шеврон" да проучва за шистов газ.

"Какво искат да бъде забранено вносителите? Според Любен Корнезов – да се забрани дейността на „Шеврон”, според Волен Сидеров – да се забрани проучването и добива на шистов газ, но никой не знае по каква технология се извършва”, каза Трайков.

Отговорът от ЕК казва, че предвидените в момента разпоредби по всички европейски директиви дават възможност да бъде направена оценка и в момента няма какво повече да се каже, каза Трайков. На искането дали може освен екооценка да се прави и ОВОС, от Комисията са отговорили - това е ваше право.

Не е имало правителство или министър, който по такъв начин да привлече бранша, заяви Трайков по повод обвинението от Волен Сидеров, че е взет рушвет от 30 млн., дадени от „Шеврон”.

„Едната лъжа е, че има дадено разрешение за проучване, а другата – че 30 млн. са присвоени от някого. 30-те млн. са част от предложенията на компанията, с което е спечелила конкурса и ще отидат в държавния бюджет”, каза Трайков.

Трябва да е ясно какво се гласува – хидравличен удар е използван и сега. Възниква въпросът дали забраняваме и хидравличен удар, когато се използва солна киселина. Това няма да отрови почвата, но дали също го забраняваме”, каза Трайчо Трайков.

И веднага да бъде подписано решение за проучване и добив на шистов газ, до първия сондаж следва да се стигне през 2015 г., заяви министър Трайчо Трайков. Дали забраняваме и проучвания във фазите им, в които не включват никакви сондажи, заяви той.

„Голямото ми опасение е, че не искам някога името ми да бъде свързано с нещо, което е във вреда на околната среда, но не искам и да бъда обвинен, че поради невежеството си съм взел решение, което ни е забранило да използваме земните си блага. Това е нерационалният страх, който не се основава на аргументи”, каза Трайков.

„Видяхме в последните месеци, които са времето, през което екипът на моето министерство преговаря по клаузите на договора с „Шеврон”. Във всички месеци след това ние се постарахме да направим перфектен договор, който в максимална степен да защитава интересите на българите. Такъв договор все още не е подписан – няма основания за подписване, няма и работна програма”, каза Трайков.

„Основният мотив, които добронамерените хора дават – „Знаем, че технологията не е много сигурна, има рискове и се изисква голяма отговорност. Ние не вярваме на българската политическа класа, че могат да свършат нещо като хората”. За мен това е много тъжна констатация. Опитваме се да променим нещата”, каза Трайков.

Трайков даде за пример това, че в доклад за общественото мнение се казва, че 78% от хората формират мнението си от телевизията. 64% от хората казват, че биха подкрепили добива на шистов газ, ако има сигурни доказателства, че рискът е минимален.

„Решението е ваше. Големият ми страх е, че всички сме чули мнението на тази страна, която е категорично против. Не сме чули мнението на учените”, каза Трайков.

Волен Сидеров се обърна към председателя на комисията Мартин Димитров: Предлагам да се върнем към фактите. Да направите бележка на г-н Трайков, който се държи неуважително към народни представители.

Фактите са следните – на заседанието на 16 юни 2011 г. министър Трайков казва: С решение номер 717 от 4 октомври 2010 г. е открито производство за търсене и добив на нефт край Нови пазар. Взели сте решение за откриване производство, заяви Сидеров.

След това министър Николай Младенов поздравява министър Трайков за тази стъпка. Защо ще ви поздравява тогава, министър Трайков, обърна се Сидеров.

Министър Трайков заяви, че решението от октомври 2010 г. е за започването на конкурса. Министерски съвет възлага на икономическия министър да проведе преговори, заяви той.

Румен Овчаров от Коалиция за България, посочи: Дава се разрешение на „Шеврон” за проучване на нефт и природен газ в блок 1 Нови пазар. „Разрешението е дадено още юни месец. Защо не сте го изпълнили в срока от 1 месец, ще трябва да отговаряте пред министър-председателя. Вие не сте изпълнили решението на Министерски съвет с това, че не сте подписали договор. Министър Трайков да не си позволява да заблуждава народните представители”, каза Румен Овчаров.

Министър Трайков повтори, че договор не е подписан. „Разрешението е за преговори за такъв договор. Независимо от едномесечния срок, такъв договор не е подписан”, заяви той.

В крайна сметка стана ясно, че представителите на парламентарната група на ГЕРБ в икономическата комисия ще гласуват „за” мораториум на метода за проучване и добив на шистов газ. Това заяви на заседанието на парламентарната икономическа комисия зам.-председателят на комисията и депутат от ПГ на ГЕРБ Валентин Николов.

Адриана Димитрова
Адриана Димитрова Отговорен редактор
Новините днес