Законните развъдници на кучета у нас са само 40.
Това показват последните данни от проучване на организацията за защита на животните "Четири лапи", проведено сред практикуващите ветеринарни лекари в България.
"Въпреки бройката, кучетата, които се продават и предлагат на пазара, са много повече, т.е. много по-голямо число от 40. Няма как да отговарят на този капацитет. Всеки ден виждаме двойно повече обяви за кучета", каза програмният координатор към Фондация "Четири лапи" Ивелина Иванова.
Още: Евродепутати искат разследване на случаите на жестокост към кучета в Благоевград
Всеки ден стопани на животни без чипове и документи посещават кабинетите на ветеринарните лекари - това са и най-характерните белези на незаконното развъждане и незаконната търговия с кучета, посочи Иванова пред Bulgaria ON AIR.
"Направихме проучване сред ветеринарните лекари, за да разберем тенденциите на ежедневна база. Много голям процент от кучетата идват от такъв произход", добави тя.
Програмният координатор към Фондация "Четири лапи" обясни, че според Закона за ветеринарно-медицинската дейност всеки, който иска да развъжда своя домашен любимец, трябва да бъде регистриран като развъдник.
"Честа практика на незаконните развъдници е да предлагат едно куче като породисто, а то да не е. Проблем не са само произходът и породата. Проблем е и компрометираното здраве. Често тези кучета се развъждат в неподходящи условия и след това се отглеждат в неподходящи условия. Бързо биват отделяни от своята майка, което не им позволява да изградят имунитет, не им се слагат ваксини", коментира Иванова.
Още: Столичната община и ОП „Екоравновесие“ с кампания за ползите от кастрацията на домашни кучета
Породистото куче може да се установи чрез сертификат за родословие, подчерта още тя.
"Ние от "Четири лапи" препоръчваме всеки, който иска да си вземе куче, да си направи предварително проучване - да се запознае откъде може да си вземе. Това може да стане през БАБХ, където е целият списък с регистрирани развъдници за кучета. Ако държите на породата, документът трябва да бъде изискван, но не е единственият документ", разясни Иванова.
Много са ползите от слагането на чип при кучето - той помага то да бъде лесно намерено, ако се изгуби, даде пример гостът.
"Ние винаги сме настоявали за по-засилен контрол над незаконното развъждане и търговия, по-високи санкции за незаконните развъдници и собствениците, които отказват да извадят документи на животното. Ние сме в постоянен диалог с институциите", подчерта Иванова.