Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Транспортният зам.-министър: 1 септември не е възможна дата за цифровизация

30 август 2013, 13:01 часа • 13614 прочитания

Едновременното излъчване на аналогов и цифров сигнал, познато още като симулкаст, ще приключи в момента, в който бъде осигурена възможност на всички правоимащи лица да се снабдят с декодиращи устройства. Това каза зам.-министърът на транспорта Георги Тодоров пред журналисти.

Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.

Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега

„В момента процедурата за избор на доставчици на декодиращи устройства е приключила. Намираме се на етап срок, който трябва да изчакаме за потенциално и евентуално обжалване. Надяваме се около 10 септември да сключим договори с изпълнителите, ако няма обжалване. Когато се сключат договорите, изпълнителите имат незабавно задължение да започнат да снабдяват регионите с декодиращи устройства", каза Тодоров.

„Вече не се излъчват информационни клипове за цифровизацията с дата 1 септември, защото добре осъзнаваме, че тази дата не е възможна за изпълнение. В случай, че бъдат сключени договорите с изпълнителите около 10 септември, ще дадем на хората достатъчно време, да си вземат ваучерите, да отидат до съответния търговски обект, и да се снабдят с декодиращо устройство. Едва тогава органът по цифровизацията, чрез делегирани правомощия от Министерски съвет, ще афишира публично коя е окончателната дата", обясни още той.

Трябват няколко дни за технологичното изключване на всички предаватели, които излъчват и аналогов сигнал.

Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)

Още: „Думата „благодаря“ е прекалено малка“: Говори Петя, която стана първата майка с трансплантиран черен дроб у нас

Относно това къде ще отидат спестените средства от разликата между отпуснатите ваучери и тези, които се отпускат от техномаркетите, зам.-министърът на транспорта отговори: „Независимо кой е изпълнителят, той е бил избран, вследствие на обществена поръчка, по която един от основните критерии за избор е била цената. Разликата между номиналната стойност на ваучера и реалната цена, която който и да е от изпълнителите е спечелил, отива в републиканския бюджет. По никакъв начин няма да бъде заплащано на който и да е търговец сума, която е различна от тази, която е оферирал в обществената поръчка", заяви заместник-министърът.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Мирчева
Десислава Мирчева Отговорен редактор
Новините днес