Проект на наредба за дивото къмпингуване предизвика доста разнопосочни мнения. С нея се въвеждат правила, които правят поставянето на каравана или палатка извън къмпинг изключително сложно. За да получите разрешение, трябва да представите пред общината следните документи: скица на мястото, становище от пожарната и здравен контрол, химическа тоалетна, контейнери за смет и договор със сметоизвозваща фирма и други.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Освен това, сте длъжни да окосявате и обезпаразитявате терена, да опазвате дървесната растителност от изсичане без разрешение и да палите огън на открито само на определените за това места. Според сценариста Теодора Маркова, дългогодишен къмпингар, тази наредба няма за цел да регламентира дивото къмпингуване, а има за цел да го спре.
„По никакъв начин общините не се задължават да осигуряват места, а собствениците на частни имоти, ако трябва да осигурят всички тези условия и разрешителни и в замяна да получат разрешение за ползване само три години, то е ясно, че никой няма да го направи“, посочи тя в предаването "Тази събота" по БТВ. Според Маркова, това се прави, защото диво къмпингуващите са хората, които реално протестират срещу всеки нов строеж в защитена територия. "Природозащитниците се изкарват най-големите врагове на природата", смята сценаристът.
На същото мнение е и адвокат Дончо Бораджиев от сдружение „Да запазим Корал“. По думите му с наредбата всъщност се забранява дивото къмпингуванеГовори се за огради, бариери, отстояния, ще кажете, че квартал регулираме. "Хората, които къмпингуват свободно се съобразяват с храст, дърво, бряг, терен… Личи си, че е правена от хора, които никога през живота си не са били на къмпинг“, заяви той. И обяви, че ще обжалва наредбата в съда, ако тя влезе в сила.
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Още: Шоколадови изделия с грешни етикети: Опасни ли са за децата?