Специални работилници, организирани от Съюза на артистите в България с подкрепата на кампанията ПромениКартинката, дават платформа на млади таланти от НАТФИЗ и НХА
В живота на всеки млад творец настъпват моменти, когато си задава въпросите: Как да разкажа наистина добра история? Как да я споделя със света? Къде ще намери своето място – в книжарницата, в библиотеката, на театралната сцена или на големия екран? Именно в търсенето на отговорите започва магията на писането – онова, което събира хора и идеи, което променя, вдъхновява и провокира.
Съюзът на артистите в България – организатори на Националните награди за сценични изкуства ИКАР, в партньорство с кампанията ПромениКартинката на Филип Морис България, създаде възможност за млади таланти в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ да отговорят на тези въпроси и да се учат от водещи професионалисти в сферата на сценичните и визуални изкуства. Поредица от творчески работилници, които са част от съпътстващите събития в календара на ХХ Софийски театрален салон и церемонията по връчването на националните награди ИКАР, дават шанс на студентите не само да овладеят тънкостите в писането на сценарии за пиеси, но и да започнат своето пътуване като истински артисти – създатели на истории, които могат да променят „картинката“ у нас.
В рамките на събитията, предназначени за студенти от НАТФИЗ и Националната художествена академия, младите таланти работят под ръководството на изявени експерти. Водещ на първия специален уъркшоп - сценарна работилница в две части в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ на тема „Промени картината: Смелостта да пишеш истината“, бе талантливата писателка и сценарист Теа Денолюбова. Самата тя е автор и бе номинирана за награда ИКАР 2024 за драматургичния текст на първата си пиеса „Боже мой“, която се поставя на сцена в Народния театър „Иван Вазов" - моноспектакъл на Христо Мутафчиев.
В рамките на водената от нея работилница студенти от факултетите „Сценични изкуства“ и „Екранни изкуства“ в НАТФИЗ по режисура, актьорско майсторство, филмова драматургия, куклен театър, кино и ТВ и други, получиха възможността да се потопят в тънкостите на писането и да развият уменията си чрез практични задачи.
„Писането е като целуването в първите три месеца от връзката, затова пишете все едно сте влюбени, защото любовта ни издига на високо и така и мисълта започва да лети“, посъветва младите творци Теа Денолюбова. Тя добави, че те не трябва да бъдат ревниви към текстовете си, особено когато работят за сцена и заедно с екип. Егото няма място в екипната работа, докато писането за литература, може да се каже, си остава самотно занимание, допълни тя.
Теа Денолюбова сподели още, че най-ценният урок в писането е да създадем пространство, в което историята не започва с формула, а с нужда. Според нея няма правилен начин да пишеш – можеш да започнеш с чувство, с образ, с ритъм, и дори с въпрос, но важното е да не се съмняваш, че твоят глас има значение. Теа вярва, че писането е магия, която може да промени картинката и че истински ценни са онези истории, които не могат да не бъдат разказани.
„Кампанията ПромениКартинката много добре се вписва в сценарните работилници, защото именно чрез историите, ние имаме възможността и силата да променим не само себе си, но и средата, в която живеем. Разказвайки добри истории ние се свързваме. Промяната е семе, което засаждаш, както една малка идея се превръща в история“, разказва Теа Денолюбова.
Неслучайно първата от поредицата творчески работилници, организирани от Съюза на артистите в България с подкрепата на ПромениКартинката и НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ се случва именно в академията. Вече четири години подред талантливите студенти-второкурсници във факултет „Екранни изкуства“ в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ под зоркото око и професионализма на своите преподаватели създават поредица от кратки, но много въздействащи видеа, посветени на каузата зад ПромениКартинката за опазването на околната среда от неправилно изхвърлени цигарени фасове и други отпадъци. Кратките филмови творби набират популярност и се излъчват и на редица културни и кино фестивали в страната, които си партнират с информационната кампания. През май ще бъде представена и най-новата поредица видеа на студенти в НАТФИЗ.
От старта си през лятото на 2021 г. кампанията ПромениКартинката привлича вниманието на обществото с многообразие от арт проекти и колаборации, за да информира за сериозния проблем със замърсяването на околната среда с неправилно изхвърлени фасове и да провокира към отговорно потребителско поведение. Кампанията подкрепя млади артисти и им предоставя платформа.
„Ние от Филип Морис България и кампанията Променикартинката сме щастливи, че тази година можем да разгърнем партньорството си със Съюза на артистите в България, които подкрепяме за поредна година в церемонията по връчването на Националните награди за сценични изкуства ИКАР. Специално благодарим на Христо Мутафчиев и целия екип за възможността да реализираме поредица от творчески работилници за студенти от НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ и Националната художествена академия, които с помощта на професионалисти и артисти като Теа Денолюбова могат да развият уменията си по писане на сценарии и изготвяне на театрални плакати.
Вярваме в силата на изкуството да вдъхновява и провокира към размисъл и промяна. Кампанията Променикартинката също дава шанс на младите творци да покажат творбите си на престижни културни и филмови фестивали като Празниците по изкуствата Аполония в Созопол, Банско джаз фест, Международния филмов фестивал в Бургас, кино-литературния фестивал Синелибри и много други“, сподели при откриването на сценарната работилница Анелия Иванова, мениджър връзки с обществеността във Филип Морис България.
„Кампанията Променкартинката ни помага в една изключително важна кауза – да не допускаме младите хора, които завършват НАТФИЗ да изгубят вярата си в изкуството.Това партньорство ни помага да накараме младите хора да се чувстват приобщени от една професионална общност и от една кампания, която ги иска като творци и автори“, допълни Деница Езекиева от САБ.
Аз знам кой ще промени картинката - вие, младите, окуражи студентите и специалният гост на сценарната работилница Христо Мутафчиев, председател на Съюза на артистите в България. Ние от САБ се включваме в тези каузи, защото в тях има много смисъл, най-вече, за да се родят новите Йордан Радичков, Стефан Цанев. Разбира се, че няма как да бъдете същите като тях, както и ние не можем да бъдем като Георги Калоянчев и Стоянка Мутафова. Всеки от нас има свой собствен облик, на който трябва да стъпва и да се развива, допълни любимият на българската публика артист.
На 7 април ще се състои втората част на сценарна работилница с Теа Денолюбова в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“, а на 31 март предстои уъркшоп по изготвяне на театрални плакати с преподаватели от Националната художествена академия в Народен театър „Иван Вазов“ – само няколко дни след церемонията по връчването на наградите ИКАР.
Тези възможности не са само за младите сценаристи и артисти, които тепърва започват своето пътуване, но и за обществото като цяло. ПромениКартинката не е просто кампания за промяна на навици, тя е кампания за промяна на мирогледа, за създаване на една по-съзнателна и отговорна общност, споделят от Съюза на артистите в България.
Партньорството между Съюза на артистите в България, НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“, Националната художествена академия и ПромениКартинката – кампанията на Филип Морис България, е пример за това как колаборацията между бизнеса, академиите и професионалните артистични среди може да допринесе за развитие на артистичната среда у нас, предоставяйки възможност на младите творци в България да се развиват и изявяват, споделят от екипа на ПромениКартинката.
Артисти като Христо Мутафчиев и Теа Денолюбова предават не само своя опит и знания на студентите, но и вдъхновение и мотивация да развиват и представят своите идеи, да не се отказват пред трудностите. Това е една възможност, която може да им помогне да се почувстват приобщени към тези, които вярват в тях и които ги подкрепят в процеса на създаване на нови истории. Точно тези млади таланти могат да „променят картинката“ като накарат света да се докосне до изкуството, което те ще създадат, категорични са от екипа зад кампанията.
Материалът се публикува с подкрепата на Филип Морис България.