Островът е център на едно от най-големите изригвания на вулкани в историята, датиращо от преди 3600 г. Геоложки данни показват, че през изминалите милион години вулканът е изригвал редица пъти, като последното е било през 1950 година, съобщава “Сайънс Дейли”.
Сега, след над половин век на латентност, сателитните данни показват раздвижване. Това стана ясно в рамките на Международния форум за сателитно наблюдение на земята за управление на геологични рискове.
Радарът на Енвисат е засякъл сеизмична активност на Санторини като подземно движение на магмата, която от януари 2011 г. до 22 май е предизвикала деформации на земната кора.
Сателитните данни показват, че североизточната част на вулкана Неа Камени на Санторини се е вдигнала с около 5 сантиметра през 2011 г., докато други райони на вулкана са се надигнали с между 3 и 4 сантиметра.
Въпросните промени, придружени с редица трусове, разтревожиха редица специалисти и станаха причината за появата на редица теории.
Вулканолози следят денонощно природното явление от август миналата година насам. На острова са базирани екипи от Гърция и други страни, които постоянно събират данни.
“Наблюдението на всяка промяна в състоянието на вулкана представлява още една стъпка по посока разбирането на физичните процеси, свързани с изригванията на вулканите, които могат да доведат до природни бедствия”, коментира професор Исак Парчаридис от отдела за география към Университета Харокопио в Атина.
През първите месеци на текущата година е регистрирано забавяне в деформирането на земната кора на Санторини, придружено със спад в сеизмичната активност.
“След оценка на местната сеизмична активност, деформацията и физико-химическите промени, достигнахме до извода, че през последните месеци вулканът е демонстрирал много ограничена активност, много по-ниска от тази през 2011 г.”, заяви професор Космас Стилианидис, ръководител на специалната научна комисия за наблюдение на вулкана на Санторини.
“Комисията, в своя месечен доклад до правителството през април, препоръчва да не се предприемат ограничителни мерки за придвижването на населението”, добавя той.
При това учени алармират, че е възможен внезапен преход от дългът период на латентност към период на интензитет. Самият вулкан не притежава голяма сила за изригване, но би могъл да предизвика силни земетресения, които да доведат до големи щети.
Още: Родителите не знаят какво правят децата им: Директор на гимназия в Сандански за опасните вейпове
Още: Кой има имен ден днес, 15 януари 2025 г. Честито!
Редактор: Сияна Любомирова