Общото събрание на Националното представителство на студентските съвети, което заседава до късно снощи в Шумен, се обяви принципно против окупацията на висши учебни заведения. Решението потвърждава позицията на ръководството на организацията отпреди седмица - подкрепа на всяка форма на граждански протест, но без тя да е в ущърб на правото на обучение, информира БНТ.
Още: Пеевски: Доган се опитва да обязди кабинета (ВИДЕО)
Още: Борисов плаши, че няма да се избират регулатори: Ето защо (ВИДЕО)
В Общото събрание участваха представители на 26 студентски съвети, сред които и представители на Софийския университет. Стана ясно и че не е имало еднозначно мнение от различните съвети.
Решението на Общото събрание няма императивна сила, а по-скоро е препоръка. Студентските съвети също са автономни организации и всеки от тях ще реши как до продължи и каква позиция да отстоява.
В кратък коментар едно от лицата на окупиралите СУ студенти - Ангел Златков, заяви, че окупаторите „не ги интересува мнението на съветите”. Причината – по думите на Златков тези съвети обединяват студентите, които създадоха скандалното Движение „Орлов мост” и докараха Христо Стоичков за негово лице, и студентите, които се кандидатираха за депутати от партиите, срещу които „сега протестираме”.
Още: Кирил Петков: Кандидатите за регулаторите са все на Пеевски
Още: ГЕРБ номинира Симеон Дянков за председател на Фискалния съвет
Същевременно стана ясно, че театрите няма да затварят врати, но актьорите подкрепят студентския протест. Това заяви заместник-председателят на Съюза на актьорите Валентин Танев. Ние ще играем, за да види публиката, че подкрепяме студентите, обясни Танев. Председателят на актьорския съюз Христо Мутафчиев вече обяви, че студентите винаги могат да му се обаждат, ако имат нужда от помощ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Макрон: Франция навлиза в нова ера, Европа трябва да увеличи военните си усилия
Две трети от българите застават зад тезата, че студентските протести са "спонтанни, водени от чувство за справедливост", 29% - че са "платени и обслужват партийни интереси". Това показва проучване на "Алфа Рисърч". Нов момент в обществените нагласи е, че 20% дори от хората, които по една или друга причина не подкрепят протестните действия, са на мнение, че студентите са изразители на справедлив морален бунт, а не на користен партиен интерес.