От 617 договора, които се изпълняват с финансиране по Оперативна програма "Региони в растеж" 2014-2020 г. 50 са спрени, 36 от тях са заради извънредното положение в страната, съобщи заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройство и ръководител на Управляващия орган на програмата Деница Николова, съобщиха от ведомството.
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис
Временното спиране е по обективни причини - невъзможност на фирмите-изпълнители да внесат материали от чужбина или да осигурят стриктни мерки за защита на работниците. Договорите са от всички сфери, към които е насочена програмата.
"Става дума за пренебрежително малък брой договори на фона на общото изпълнение", коментира Николова.
"Ако в началото бяхме взели решение административно да спрем проектите заради извънредното положение, щяхме да получим много негативни ефекти от липса на работа за строителния сектор и всички съпътстващи дейности. Затова направихме разумна крачка и дадохме възможност да се спрат само договорите, които не могат да се изпълнят по обективни причини. Програмата не бива да спира, защото това крие риск и от неизпълнение в края на програмния период", посочи още заместник-министърът.
Още: Гвардейците пред президентството с нови червени кабинки
Николова информира още, че от осигурените по ОПРР 40 млн. лв. за Министерството на здравеопазването авансово вече са преведени 14 млн. лв. С тях ще се купят 317 респираторни апарати за държавните болници с инфекциозни отделения. Над 8 млн. лева ще отидат за защитни облекла, маски, очила, ръкавици и за осигуряване на 20 000 литра дезинфектанти. Ще бъдат закупени и над 70 000 PCR теста и 18 000 бързи теста, посочи зам.-министър Николова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
"Екипите на МРРБ и МЗ направиха всички необходими действия за осигуряване на специалната мярка само за 3 седмици, при положение, че обикновено тези процедури отнемат между 5 и 6 месеца", коментира още заместник-министърът.
Николова допълни, че в рамките на ОПРР са отделени и над 164 млн. лв. за реформа на Спешната помощ. С тях ще се ремонтират и преоборудват със съвременна техника всички спешни центрове в страната, както и 34 спешни отделения в държавните областни болници, включително ще се изградят и нови лаборатории до 2023 г.
Предвидена е и доставка на 400 нови линейки, от които 182 вече са в центровете. 20 млн. лв., са осигурени за хеликоптери за спешната помощ, допълни Николова.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК
Заместник-министърът отбеляза, че въпреки извънредното положение в страната Управляващият орган на ОПРР работи активно. Вече е отворен 100% от ресурса на програмата, който е над 3 млрд. лв. Към днешна дата е договорен 90% от него или около 2,8 млрд. лв. Над 200 договора със стотици проекти вече са напълно завършени.
"За кратко време преструктурирахме администрацията и тя вече работи изцяло електронно, а така работим три пъти по-бързо, защото приемаме по интернет всички документи по подаване и отчитане на проектите и спестяваме хартията. Всички публични събития са онлайн, нямаме никакво забавяне", коментира Николова.