Спешният телефон 112 вече е с нова система. Тя ще позволява по-добра локализация на всеки потребител, който се обажда за помощ.
Още: Николай Василев: Българската нация върви към стопяване, данните са катастрофални
Още: ДАНС - когато службите мълчат, а заплатите растат (ВИДЕО)
Услуга ще се активира автоматично от смартфона, а информацията ще се изпраща директно чрез есемес на телефона 112.
"Разширената мобилна локализация е за телефоните с операционни системи на Google. Услугата ще осигури автоматично и точно локализиране на гражданите, когато избират телефон 112", заяви директорът Цветомир Цеков.
Той отбеляза, че това ще се случва само ако гражданинът избере телефон 112, при обратно повикване такава локализация няма.
Още: Обновиха туристическия маршрут към Преображенския манастир с нова маркировка
Още: Личната формула за професионален успех на Петя Tодорова
Услугата AML (Advanced Mobile Location) подобрява точността на локализацията до четири хиляди пъти спрямо използваната досега. Тя e базирана на клетките на мобилни оператори. Тя е част от новите операционни системи на смартфоните и когато ползвателят я разреши, неговото местоположение се активира и изпраща автоматично до телефон 112 в случай на инцидент.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Локални градушки с големина на тенис топче нанесоха огромни щети (СНИМКИ и ВИДЕО)
От "Националната система 112" съобщиха още, че през 2021 г. са приети над 3.5 млн. повиквания, от които над 2 млн. с конкретни искания на граждани за оказване на помощ, което е 60% от всички повиквания.
Нерегламентираните повиквания са намалели с 21,35% спрямо 2019 г.
Повишил се е броят на сигналите към ЦСМП, свързани с пандемията от COVID-19, което води по увеличение на медицинските инциденти със 7.73% спрямо 2019 г. и с 5.46% спрямо 2020 г.
Още: Кампанията „Книги за смет“ пристига този уикенд в Карлово и Пловдив с еко кауза и подарък книга
Още: След протестите: СЕМ с нова идея за медиите
Сигналите, предадени за реакция към СДВР/ОДМВР през 2021 г., са с 3.32% повече от 2019 г. и с 4.41% по-малко от 2020 г. Обажданията, свързани с престъпления против собствеността са намалели с 8.69%, а против личността - с 3.68%.
Сигналите за пътно-транспортни произшествия са нараснали с 14.21% спрямо 2020 г.