Отбелязваме Европейския ден на донорството. Лекари и пациенти се събраха, за да благодарят на близките на хора, дарили органи и дали нов шанс за живот.
Първото чудо за Петя се случва преди две години. При уникална "сплит трансплантация", при която един орган се разделя, за да спаси двама души, тя получава нов черен дроб. „Две седмици по-късно съм жива, здрава, готова за нов живот“, казва Петя Иванова пред БТВ.
Още: Българка даде шанс за живот за трима румънски граждани
След няколко месеца очаква и второто си чудо - самата тя да дари живот на първото си дете. Днес тя благодари на близките на донора си за благородното решение. „Не техния близък да почине, а всъщност техният близък ще продължи да живее и дори да не се срещнат с реципиента на своя близък, те ще знаят, че някъде там той продължава да води един стойностен и пълноценен живот“, казва тя.
Преди лекарите-спасители да се впуснат в битката за живот, една от най-отговорните задачи се пада на пилоти от 16-та транспортна авиобаза "Враждебна", които са неизменна част от редица донорски ситуации. „Знаем, че от бързината и от това да изпълним добре полета зависи и живота на някого“, каза командирът на 1-во „Авиационно звено в 16-та транспортна авиобаза капитан Георги Пъшев.
Още: Кръстиха улица във Варна на момче, станало донор и спасило четири живота
„За нас и нашите екипи развитието на донорството и трансплантацията винаги е било кауза. За това имаме подготвени няколко екипа, които по всяко време могат да реагират при възникнала донорска ситуация. Нека не забравяме, че частица от теб може да бъде за някого целия свят „, каза полк. проф. Д-р Владимир Василев, който е зам.-директор на ВМА.
У нас в листата на чакащите са 849 българи, а донорските ситуации за 2023 г. са едва 17, докато спасени са 42 души.
Още: Майката на Даная, чиито органи дариха: По-спокойна съм като знам, че част от нея е на нашия свят