От днес екипи на МЗХ и Национална агенция по приходите извършват проверки в мандрите в страната, относно законността на техните сделки. Това съобщи министърът на земеделието и храните Десислава Танева по време на откриването на Осмото издание на Международното специализирано селскостопанско изложение БАТА АГРО 2016 – ПРОЛЕТ.
Министър Танева уточни, че се проверява документацията относно вноса на суровини и износа на продуктите.
Десислава Танева заяви, че ще се проверяват всички мандри в цялата страна.
Никога не е преставал диалогът с браншовите организации, допълни тя, цитирана от Фокус.
Десислава Танева поясни, че от решенията, които ще бъдат взети на предстоящото заседание на министрите на земеделието на 15 март по отношение на млекопроизводителите, ще зависят и решенията, които ще бъдат взети в национален мащаб в тази насока. Министър Танева бе категорична, че средства няма да бъдат разпределяни на държави, които увеличават производството на мляко. Танева заяви, че разчита много на диалог с млекопроизводителите, както и чрез създадените областни съвети по животновъдство.
Вчера представители на всичките 27 браншови организации от сектор животновъдство поискаха в Стара Загора незабавно разпускане на Комисията за защита на конкуренцията и намеса на ДАНС за разследване дали съществува картел в сектор „млекопреработване“. Фермерите твърдят, че секторът изнемогва и няма кой да защити както млекопроизводителите, така и потребителите, които консумират опасни за здравето млека и млечни произведения.
Според Танчо Колев - председател на Националната асоциация на млекопроизводителите в България, от 1,5 милиона тона мляко се произвеждат 4,5 тона млечни произвадения, защото държавата и по-специално Агенцията по храните не упражнява никакъв контрол върху това колко сухи млека и палмово масло се използва в сектор "Млекопреработване".
"Искаме бърза намеса на ДАНС, прокуратура и митници. Ние говорим за националната сигурност на страната и ако наистина управляващите искат да обърнат внимание и народът иска да има България, трябва да застане зад нас, защото с тая продукция, която влиза отвън и не се знае от какво е произведена, ние тровим нашето население", заяви той.
"Изкупните цени на млякото падат от няколко години, а тези на млечните произведения - не. Затова със субсидиите фермерите не успяват да покрият дори своите загуби. Те не желаят повече да бъдат въвличани в политически интриги и не искат да се срещат с никого от правителството", заявиха млекопроизводителите.
Ако техните искания за контрол от страна на държавата върху продуктите на пазара и разследването на картела в млекопроизводството и на сивия сектор не започне, на 24 март в 12.00 часа те ще се съберат на национален протест пред Министерския съвет и ще обявят безсрочна стачка.