40% от дейностите по ликвидирането на горивото от трюмовите резервоари на потъналия в 1921 г. край Созопол американски кораб "Мопанг" са извършени и операцията временно се прекратява, поради влошаването на времето и невъзможността да се работи в зимни условия. Това съобщи изпълнителният директор на Изпълнителна агенция "Морска администрация" капитан "далечно плаване" Живко Петров.
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
До момента два резервоара са изпразнени и двата трюма на кораба са проверени. Отстранени са 400 тона гориво, което се равнява на 200 цистерни. Това всъщност не е гориво, няма характеристиките на гориво - за 100 години престой в морската вода се е превърнало в емулсия, която е от нефт и вода, свързани по между си, поясни капитан Петров. Технологията за отстраняване на количествата е чрез пробиване на корпуса и изпомпване от дълбочина между 28 и 36 метра на различни участъци.
Операцията стартира на 4 септември с решение на правителство. Досега е работено 24 работни дни, тъй като осигуряващият кораб на повърхността на морето може да работи при вятър 7 метра в секунда и вълнение от 2 бала, поясни капитан Петров. Като се има предвид и времето за мобилизация - за подготовка на наличната техника, барокамери, бутилки, компресори, водолазен кораб, осигуряващи лодки, приемащ кораб за нефтоводната смес и пр., общото изразходвано време е 30 дни. Рамковият договор е за 64 работни дни, а отпусната сума е до 2 млн. лв. До момента са разплатени 687 000 лв, а фактурирани общо са 1 098 000 лв.
"Ние сме на малко по-малко от половината от бюджета и на половината от времето и половината от работата, което означава, че се движим в планираните темпове", каза капитан Петров. При ниски температури нефтоводната емулсия се сгъстява и втвърдява, поради което става невъзможно изпомпването. Затова операцията ще бъде подновена през пролетта, вероятно през април, съобщи още капитанът и уточни, че остават още 400 кубика гориво за източване.
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
Специалистите, които осигуряват надводната част на операцията - фирма "Поддържане чистотата на морските води", имат комплексно разрешително за третиране на такива отпадъци и от Русалка ги превозват с автовози до Варна, където е базата им за третиране, отбеляза още Петров.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Разказвайки за потъналия корабът "Мопанг", който е с парна машина, капитан Петров за пореден път изказа благодарност на журналиста, водолаз и подводен фотограф Михаил Заимов, който не само първи подаде сигнала за разлива от потъналия кораб, но и направи проучване в американските архиви. Оказа се, добави Петров, че баластните танкове на кораба са и горивни и пълни с нефт, което беше изненада за нас. Чертежите на кораба сочат, че има резервоари за въглища, но всъщност са ги сменили и са започнали да използват нефт като течно гориво, а местата за складиране на въглища са ги освободили за товар - чисто търговска операция, добави капитанът и поясни, че тогава е била зората на течните горива, използвани в корабоплаването. По това време масово са се използвали въглища.
Според шефът на Морска администрация, най-вероятно има още потънали кораби с гориво в резервоарите си. След случая "Мопанг" проверихме световния опит и и се оказа, че наистина настъпва време на много такива екологични бомби - потънали кораби по време на войните, особено на Втората световна война, каза още капитан Петров. "Около Норвегия е пълно с такива кораби, колега от Полша ми съобщи че имат потънал кораб в раьона на Гданск", посочи той. "Американците провеждат две такива операции - едната е завършена и коства 11 млн. долара, при която са източени подобни количества гориво, но на по-малка дълбочина и в топла вода", посочи за сравнение капитан Петров. Според него проблемът е, че след 80 години престой в морската вода, резервоарите на потъналите кораби корозират и започват да изпускат замърсяващи вещества, най-вече гориво. По време на войната са потънали хиляди кораби - кои от мини, кои бомбардирани от авиация... Тези, които са на по-големи дълбочини са консервирани от постоянно ниската температура на водата, но тези, които са край бреговете започват да създават проблеми, алармира шефът на Морска администрация.