Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Скандалът "фипронил" - преувеличение или пример за институционална небрежност?

03 септември 2017, 16:00 часа • 3794 прочитания

Безспорно тази година кризата, която беляза хранителния пазар в Европа, е свързана с произведен в Румъния дезинфектант за помещения за кокошки-носачки с токсична съставка, която прониква в снесените яйца. Става въпрос за скандала "фипронил". Именно този скандал провокира редица интересни изказвания от страна на хора, свързани с хранителния бранш, обобщени от Deutsche Welle.

Потребителският поглед

"Представете си, че някой ресторант е напълнил фризерите си със сладолед, произведен с яйчен прах, в който има фипронил. Мълчанието на агенцията означава, че той ще продължи да бъде предлаган на клиентите месеци наред“, коментира ситуацията шефът на асоциацията "Активни потребители" Богомил Николов, визирайки отказът на БАБХ да разкрие имената на фирмата-вносител на яйчен прах с фипронил, която е от Германия, както и на производителите на задържаните тонове майонеза и сладолед с яйчен прах с фипронил в България. От БАБХ обаче уточниха, че фипронилът не е безусловно отровен - в определени количества той изобщо не е вреден.

Николов вижда в укриването на информация за опасни продукти и техните производители рефлекс, който държавните институции са запазили от времената на комунизма. "Също както по времето на Чернобил, и сега в България смятат, че криенето на информация е полезно за гражданите. В свободните общества е точно обратното – говоренето за проблемите е задължителна част от тяхното решаване", смята шефът на "Активни потребители". Той припомня пресния скандал с разликите в съдържанието и в качеството на съставките на хранителни, хигиенни и козметични продукти, които някои мултинационални компании произвеждат за Източна Европа. "В Словакия и други бивши соцдържави местните агенции за контрол върху качеството на потребителските стоки посочиха не само по-евтините заместители и по-ниските проценти на основните компоненти, но и публично назоваха компаниите, които си позволяват да обиждат по този начин източноевропейците, доверили се на продуктите им".

Българската агенция за храните обаче отново предпочете мълчанието. В България производители и търговци, които залагат на ниското качество и ниските цени като средство за трупане на печалби все още имат всички шансове да са задържат на пазара и да преуспяват, обобщава наблюденията си Богомил Николов.

Председателят на "Активни потребители" е на мнение, че като цяло свързаната с безопасността на храните ситуация в България все пак бележи осезаемо подобрение през последните години.

Погледът на пазара

Шефът на "Кауфланд-България" Димитър Спасов е съгласен с някои от изводите на "Активни потребители". "Миналата седмица прекратихме търговските си отношения с известен български производител на млечни продукти. Направените от нас лабораторни анализи на неговите сирена показаха, че в тях се влага палмово масло. Мога да уверя клиентите на "Кауфланд“, че няма абсолютно никаква разлика между качеството и съставките в собствените ни търговски марки, които продаваме в Германия и в България", декларира Спасов.

Шефът на Националния съюз на градинарите Слави Трифонов посочва друга заплаха за здравето на българските потребители. Според него, внасяните от Турция, Йордания и Египет плодове и зеленчуци се обработват с опасни пестициди и консерванти, за да могат да издържат дългото им транспортиране до България и Централна Европа. "Тактиката на производителите и износителите на изток е да обработват продукцията си с химикали, чийто карантинен срок изтича около дните, в които те пристигат на външните граници на Евросъюза. Работеща в Пловдив германска фитолаборатория чрез анализ на смлени пресни плодове и зеленчуци отчита, че през този карантинен период използваните силни пестициди и консерванти са успели да замърсят отвътре продуктите с недопустимо високи концентрации. В никакъв случай българите не трябва да правят сладко от кори на портокали или лимони. Най-добре е да купуват продукти, произведени до 200 километра от мястото на пазаруване“, препоръчва Трифонов.

Той е на мнение, че Агенцията по безопасността на храните е ефикасна единствено когато има подадени сигнали за опасен внос, какъвто беше случаят с яйчения прах от Германия. Но все още няма никакви пречки пред вносители на небезопасни пресни храни подозрително лесно да се сдобиват със сертификати за качество на границата и да подбиват с дъмпинг производството на пресни храни в България. Дъмпинг има и от страна на производители от страни като Полша, които внасят в България произвежданите целогодишно само в оранжерии домати като "суровина за преработка", въпреки, че те се продават като пресни зеленчуци. Така хем избягват да плащат ДДС по правилата на Единния европейски пазар, хем подбиват със съмнителната си цена от 60 стотинки за килограм българското производство на истински "слънчеви домати", изтъква шефът на Националния съюз на градинарите.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес