Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Швейцария ще следи по-строго разрешителните за работа на българските граждани

10 май 2017, 16:10 часа • 2120 прочитания

След оценка на данните за издадените дългосрочни разрешителни за работа в периода 1 юни 2016 - 31 май 2017 г., правителството на Конфедерация Швейцария взе решение за по-строго следене на броя на издаваните нови разрешителни от този тип за български и румънски граждани.

Още: Българските моряци вече са в Оман, публикуваха кадри от освобождаването им (ВИДЕО)

Още: Най-важните новини за деня: 22 януари 2025 г.

Това може да доведе до намаляване на броя на издаваните дългосрочни разрешения след 1 юни 2017 г. за срок от една година, съобщиха от МВнР.

Решението е временна мярка. То няма да засегне издадените до момента дългосрочни разрешителни, както и краткосрочните разрешителни за работа.

Българските и румънските граждани получиха пълен достъп до пазара на труда в Швейцария през май 2016 г., като бяха изравнени по статут с гражданите от останалите страни-членки на Европейския съюз след изтичане на преходния период по Споразумението за свободно движение на хора. То дава възможност на швейцарското правителство да налага временни мерки за намаляване на броя на разрешителните за работа за държави- членки, ако прецени, че има натиск върху пазара на труда.

Още: Ангел Кунчев: Не вярвам да стигнем до национална грипна епидемия

Още: Прогноза за времето - 23 януари 2025 г. (четвъртък)

Решението от днешното заседание на Федералното правителство на Швейцария с действие за една година влиза в сила от юни 2017 г. и се отнася само до разрешителните от категория „В“ (за дългосрочно пребиваване), без да се засяга категория „L“, отнасяща се до краткосрочните разрешителни за една година.

Вицепремиерът по правосъдната реформа и министър на външните работи г-жа Екатерина Захариева разговаря с държавния секретар в Департамента по външни отношения на Конфедерация Швейцария Паскал Баерисвил, която отбеляза, че решението е стандартна процедура с ограничен обхват и срок и не е дискриминационна мярка спрямо българските и румънските граждани.

Припомняме, че Конфедерация Швейцария взе решение за въвеждане на подобни мерки относно разрешителните за работа през 2012 г. спрямо 8 нови страни-членки на ЕС от първата вълна на разширяване, а през 2013 г. разшири действието им и за други 17 страни-членки на ЕС.

В разговора Захариева и Баерисвил обсъдиха активните двустранни отношения, конструктивното сътрудничество във всички области и по-специално детското правосъдие и дуалното обучение. Българският първи дипломат поднови поканата към швейцарския си колега Дидие Буркхалтер за посещение у нас.

Още: Правителственият самолет ще прибере у дома освободените от хутите български моряци

Още: Времето утре - 23 януари 2025 г.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес