Обществен дебат изглежда се е заформил в Брацигово заради плановете на местната власт да ремонтира централния площад в града. Общината твърди, че проектът цели да запази и надгради архитектурната и историческата цялост на площада. На протовоположното мнение обаче са група архитекти и граждани, сред които арх. Людмила Недялкова, арх. Младен Китов и арх. Недялко Недялков. Те са се обединили в инициативен комитет и са организирали петиция срещу въпросния ремонт, която до момента е подкрепена от близо 300 души.
Сцена ще закрива мястото, където лежат костите на герой от Априлското въстание
Притесненията на инициативния комитет са, че замисленият ремонт ще наруши архитектурата на пространството и ще закрие Костницата в революционния град, където лежат костите на Васил Петлешков и 132 бойци, загинали в борбите за освобождение на България. ОЩЕ: Колко са революционните окръзи на Априлското въстание?
Основният проблем според тях е изграждането на сцена за провеждане на събития с гръб към паметния монумент на загиналите от три поколения за свободата на България. От инициативния комитет също така обръщат внимание, че такава сцена би възпрепятствала поклонение и полагането на цветя в тяхна чест.
Архитектите предлагат да се изгради временна/мобилна сцена встрани от Костницата по случай тържествата.
Те не искат и да се поставят и букви „БРАЦИГОВО“ върху Костницата, тъй като според тях става въпрос за широко разпространени и безлични „градски скулптури“.
Инициативният комитет е възмутен и от идеята за премахване на стъпалата от масивен риолит и ограждащите масиви около площадното пространство.
„Историята и характерът на града се четат във всеки камък на това емблематично за града място. Ние сме за модернизиране на града, но по правилния начин на правилното време и най-вече от правилните хора – можещи, разбиращи, такива, на които им пука, какво ще излезе от това и колко време ще го бъде“, посочва арх. Людмила Недялкова, като тя обръща внимание, че проектът би нарушил симетрията на централната градска част.
Подробности за петицията - може да намерите ТУК.
Отговорът на кмета: Брацигово не е град-музей
Междувременно кметът на Община Брацигово Надежда Казакова заявява в свое обръщение от 7 март 2025 година, че напълно подкрепя усилията за запазване на уникалното архитектурно и историческо наследство и уверява, че всички действия на общината са насочени изцяло и единствено към запазване и надграждане на построеното.
Снимка: Община Брацигово
„Не може обаче да не се отчита, че Брацигово е жив град, с хора, които имат нужда от съвременни обществени пространства и възможности, а не град-музей. Тук живеят хора в настоящето и с мисъл за бъдещето, на което никой няма право да пречи“, посочва още Казакова в своето обръщение. ОЩЕ: Кои са Апостоли на Априлското въстание?
Тя не е съгласна и с „опитите на определени лица да настройват обществото срещу всяка идея и инициатива на Община Брацигово“. „Считам за морално правилно съдбата на града да се решава от хората, които живеят в него“, заявявя още Казакова.
Цялата позиция на кмета – може да видите ТУК.