“Абсолютно сигурни сме, че междусистемната газова връзка България - Сърбия ще бъде завършена в срок от българска страна, както и в рамките на бюджета”. Това заяви министърът на енергетиката Росен Христов на проверка относно напредъка на дейностите за изграждане на газовата връзка между двете страни, предаде репортер на БГНЕС.
Още: Седмична прогноза за времето за 17 до 23 февруари 2025 г.
Още: Най-важните новини за деня: 15 февруари 2025 г.
„Плътно всички структури работят, така че не само контролираме, но и подпомагаме проекта. В момента нямаме никакви притеснения за завършването на проекта навреме. От ноември месец се очаква да можем да използваме интекронектора. 1,8 млрд. куб. м е капацитетът, като ще направим анализ на пазара на газ в Югоизточна и Централна Европа с цел да подпомогнем другите държави да диверсифицират доставките си, както ние направихме в България и имаме готовност да увеличим капацитета му до 3,2 млрд. куб. м“, заяви още Христов.
ОЩЕ: Росен Христов: Търсим вариант евентуално за компенсации за скъпия газ от Чирен
Той уточни, че трябва да е ясно разграничението между инфраструктура и купуване на газ. „Закупуването става от "Булгаргаз" и с изисквания за стандарти, така че ние не купуваме руски газ. Инфраструктурата е тази, която ни позволява неруският газ да бъде транспортиран до България. За момента основно предвиждаме интерконекторът да бъде използван в посока България – Сърбия, така че се очаква по-голямата част от потока да върви от юг на север, но тази възможност за доставки ни дава допълнителна сигурност в случай на нужда да доставяме от Централна Европа“, заяви енергийният министър.
Още: Прогноза за времето - 16 февруари 2025 г. (неделя)
Още: Пострадалият в метрото е настанен в "Пирогов"
Изпълнителният директор на „Булгартрансгаз“ Владимир Малинов уточни, че трябва да се направи първо пазарния тест, тъй като "те очакват, че потокът на природен газ ще се обърне и нашата газопреносна мрежа има ключово значение както за достъпа до Азербайджан, целия Каспийски регион и всички LNG – терминали в Турция". „Данните сочат, че всички съседни държави дори и такива от Централна Европа имат интерес към пазара. След като се уверим, че маркет тестовете са положителни, тогава ще пристъпим към разширение не само на интерконектора България-Сърбия, но и на друга част от нашата инфраструктура, която да позволи пренасянето на капацитет и към други съседни държави. Пазарният тест ще се направи в следващите няколко месеца, на база на резултатите ще пристъпим към подписването на договори за резервирането на капацитет“, заяви още Малинов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Министър Тахов: Ще изработим закон, който да нормализира отношенията по цялата агрохранителна верига
Още: Почина Асен Ангелов - единственият българин, спечелил “Стани богат“
ОЩЕ: Росен Христов: България напълно диверсифицира доставките на природен газ
БГНЕС припомня, че 30% от междусистемната газова връзка България-Сърбия вече е изградена. Тя ще бъде с капацитет 1,8 млрд. куб. м, общата ѝ дължина е 170 км, като изразходваните средства на българска територия са 140 млн. лв., а дължината на родна земя е 62 км.