Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Родители на протест: Кога ще има достатъчно детски градини в София (СНИМКИ)

01 юни 2020, 10:18 часа • 5781 прочитания

Родители на неприети деца в ясла и детска градина излязоха на протест пред сградата на Столичната община. Те искат местната власт да осигури място за всяко дете, а докато това се случи да подпомага семействата, за чиито деца няма място, предаде репортер на БГНЕС.

Още: Снегонавявания и закъсали камиони затвориха Прохода на Републиката за кратко

Още: Технически причини доведоха до отменени и закъснели влакове

"Равен достъп до алтернативно образование за неприетите деца", гласи голям собственоръчно написан плакат, който родители издигнаха на ул. "Московска" в столицата.

Родителите настояват за ударно строителство на детски градини в София, но при пълна прозрачност и ясни срокове , обясни един от организаторите на протеста Симона Григорова.

Още: Без внос на работна ръка няма да минем: Евтим Милошев за проблемите в туризма

Още: Жълт код за значителни валежи в девет области

„Този протест е граждански. Не искаме ничия оставка и не принадлежим към никоя политическа партия. Искаме за децата ни да има места в ясли и градини. За съжаление, тези места в последните над 10 години, не се откриват. Все един или сходен брой деца остават извън градините“, каза Айра Антонова, която е майка на дете на 1 годинка, което не е прието в ясла.

Антонова посочи, че първото им искане е държавата да подпомогне родителите на неприетите деца. Паричните компенсации под формата на ваучери в размер на издръжката на едно прието дете в градина е второто им искане.

„Искаме ваучери за неприетите деца, които да могат да бъдат ползвани в алтернативни заведения, без да бъдат уточнявани какви. Ваучери и строителство - това са исканията ни. Искаме и среща с премиера Бойко Борисов и със столичния кмет Йорданка Фандъкова, тъй като този проблем продължава десетилетия и ние не виждаме никаква опция, дори за внуците ни, да има място в ясла“, заяви тя.

Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега

Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)

„Алтернативите са детски ясли и частни детски градини, като таксите варират между 600 и 700 лв., понякога и повече. Нямаме никаква подкрепа от Столична община и държавата. Общо взето децата са отговорност само на родителите“, разказаха потърпевшите пред BTV.

Според протестиращите това ги принуждава да използват неплатен отпуск.

Припомняме, че след първо класиране в София, отново близо 8 000 деца останаха извън детските ясли и градини. По изчисления на протестиращите това са 42% от всички кандидатствали.

Най-голям е недостигът за яслени групи - около 5100 места за децата, които са родени през 2018 и 2019 г. Той е намален с 400 места спрямо 2019 година. Места в яслените групи не достигат в районите "Младост", "Витоша", "Красно село", "Триадица" и "Овча купел". Места в градините липсват във "Витоша", "Триадица", "Овча купел", "Лозенец" и "Красно село".

Около 1100 места пък е недостигът за първа градинска група. Тук основната причина е намаляването на капацитета на групите и по-малкото места за деца с хронични заболявания, отчетоха от общината.

Пътят за решаване на недостига на места в София е само един - построяването на нови детски градини. Това заяви главният архитект на Столичната община Здравко Здравков пред Нова тв.

„Много е трудно изграждането на нови детски градини, защото действащата нормативна уредба е изключително рестриктивна. Въпреки това в последните 10 години са направени около 100 детски градини”.

Той обясни, че по разпоредби са необходими по 25 кв.м за дете, в същото време продължава отстоянието при строеж на такива обекти да е 15 м от другите обекти. Това е принудило общината да строи малки обекти, които съответно не могат да поемат всички деца в кварталите.

„В момента се реконструират 5 детски градини. Има издадени разрешения за строеж на още 4”, посочи той и допълни: „Действа се по създаването на нови детски градини. Това е единственият възможен вариант, за да могат децата да влязат в нови сгради”.

По думите му бюджет за нови строежи ще има: "г-жа Фандъкова е казала - намерете ми площадки, пари ще се намерят", каза той.

Детски градини и ясли в приземните етажи на нови сгради, предлага Фандъкова

Предстоят промени в нормативната уредба, която се обсъжда на работна група в МОН, за да се облекчат изискванията към строежите на детски градини и ясли.

Има и предложение на кмета Фандъкова, което е било посрещнато положително, да се даде възможност детски градини да се изграждат и в партерни помещения на сградите с осигурено дворно място. Това според арх. Здравков е работещ вариант особено за филиали на детски градини. Бил работещ вариант и при нови строежи на сгради, така например според него може да се реши проблемът в кв."Лозенец", където капацитетът на детските градини и ясли е напълно изчерпан.

Според него все още не са обсъдени детайлите и тези градини може да са частни или държавни. Според него може и да се преустроят някои сгради.

Миграционният натиск върху София е между 3-5 000 души годишно, които идват в детеродна възраст, раждат тук и тук им търсят градини., обясни още главният архитект на София.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес