Рекордно висок е броят на подадените заявления за гласуване на българи в чужбина. Това каза по време на брифинг говорителят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Цветозар Томов.
„Можем да очакваме една рекордна за президентски избори активност на българските избиратели. Другото любопитно нещо е, че западноевропейска страна като Великобритания е мястото, от където пристигат най-много заявления. Това също за първи път се случва“, заяви Томов.
По думите му методиката за определяне на резултатите от президентските избори е публикувана като приложение към закона. „В този смисъл ЦИК няма възможност да приема методика със свое решение.
Другият говорител на ЦИК Камелия Нейкова припомни, че на парламентарните избори през 2014 г. извън страната са гласували 144 208 избиратели, предаде Фокус.
Александър Андреев допълни, че конституционосъобразността на текстовете на даден закон, който действа, не е от компетентността на ЦИК. По думите му ако в бюлетината е отразено „Не подкрепям никого“, то вотът е действителен, но не влиза в действителните гласове, въз основа на които се определя кандидатпрезидентската двойка, която е спечелила на първи и съответно на втори тур.
През изминалата седмица не е имало съществени принципни решения, които ЦИК да приеме. Както знаете, тази седмица изтече срокът за подаване на заявленията за гласуване извън страната. Потвърдените заявления на страницата на ЦИК са 34 090, допълни Андреев.
„Най-много са подадени за Великобритания - 7106, за Турция - 6587, Германия – 3508, САЩ – 2933. Общият брой постъпили заявления от дипломатическите и консулските представителства са 3743. Общият брой потвърдени заявления от дипломатическите и консулските представителства са 2193. ЦИК предстои на 15 октомври за вземе решение, с което да определи местата за избирателните секции в чужбина, както и броят им“, обясни Андреев. По думите му на 16 октомври МВнР следва да изпрати обобщени данни за списъците.
„На 18 октомври ръководителите на дипломатическите и консулските представителства образуват секциите за гласуване в съответните страни и следва да публикуват списъците за гласуване на гражданите, подали заявление за гласуване извън страните. На 22 октомври е крайният срок за подаване по настоящ адрес. Тогава изтича и срокът за хората с увреждания, които не могат да гласуват в секцията. Те могат да подадат заявление за подвижна избирателна кутия“, каза още Александър Андреев.