Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Психолог: Говорете с децата си! TikTok предизвикателствата могат да отнемат животи (ВИДЕО)

10 октомври 2021, 19:00 часа • 7607 прочитания

През последните месеци новините за поредното опасно "предизвикателство" в TikTok стават все повече. От "Предизвикателството за изкривяване на ръката" до "Предизвикателството за пиене на приспивателни" сред децата се разпространяват все по-нови и още по-опасни начини, с които подрастващите целят да съберат повече лайкове в най-популярната към момента социална мрежа за най-малките.

Показателен беше случая на децата от Горна Оряховца, които са били забелязани да лягат върху пешеходните пътеки, а целта е била да предизвикат реакциите на шофьорите. В Бургас шестгодишно дете по спешност беше оперирано след като "на шега" гълта магнитни топчета заради TikTok предизвикателство.

ЕК настоява TikTok да защити децата 

По темата потърсихме за коментар детския психолог Доника Боримечкова. Тя сподели, че в практиката си има не малко подобни случаи. Според нея, родителите са изключително притеснени не само заради предизвикателствата в ТикТок, но и заради дългото време, което прекарват децата им в интернет. Междувременно подрастващите споделят жив интерес към социалните мрежи и нескрито любителството към всичко случващо се там.

“Интернет предизвикателствата започнаха още преди появата на ТикТок. Спомнете си за Ice Bucket Challenge (бел. ред. - то беше инициирано с цел да се събират средства за борба с амиотрофичната латерална склероза (АЛС), позната също като болестта на Шарко и като болестта на Лу Гериг). В него се включиха много популярни личности и всъщност този тип предизвикателства направиха вайръл (в превод: "разпространение като епидемия") този тип дейност. Децата в ТикТок доста често поставят пред себе си и пред връстниците си предизвикателствата. Преди няколко години имахме такива случаи, тип епидемия, която тийнейджъри си правиха опасни селфита. Сега притеснителното е, че ТикТок достига до все по-млади потребители и опасностите стават все по-големи. Ако при опасните селфита може да се говори за тийнейджърски бунт, то при ТикТок, сред по-малките, имаме желанието те да се харесват и да печелят повече лайкове. Това поставя децата в доста рисови ситуации, което е притеснително от гледна точка на рисковото им поведение”, коментира детският психолог.

Тя разказа за ролята на родителите в тази ситуация.

“Родителите се притесняват и тревожат, защото в социалните мрежи децата започнаха да общуват доста интензивно и достъпът им до тези предизвикателства е бърз. Трудно може да се говори за родителска абдикация. По време на онлайн обучението и изолацията не само децата, но и родителите бяха потопени в дигиталното. Съвсем нормално то стана част от ежедневието ни и рядко срещам родител, който да не е наясно с действията на децата си в социалните мрежи.

Най-опасните за живота на децата игри-предизвикателства в интернет 

Моят съвет към тях е: Говорете с децата си! Говорете за интересите им, кое ги забавлява, кое ги притеснява. Със сигурност ще опознаете детето си много повече, ако изиграете една видео игра с него, отколкото да го разпитвате как точно е минало училището му и какво точно е научил. Да! И това е важно, но не бива да забравяме, че дигиталното е все по-голяма част от ежедневието ни. За да можем да предпазим подрастващите от подобни предизвикателства, които ги излагат в риск, ние трябва да сме запознати с тях”, добави тя.

Доника Боримечкова коментира и въпроса за идеята да бъде въведено възрастово ограничение за използването на интернет устройства.

“Такива регламенти съществуват и към момента. Социалните мрежи имат регулация за ограничение на възрастта. Но според разпоредбите им, ако има съгласие на родител, те могат да бъдат ползвани и от малки деца. За това много е важно родителите да знаят къде и какво ползват децата им”.

Тя коментира и причините за нарастващата сред подрастващите агресия.

Деца облъчвани с видеоклипове срещу ваксините в TikTok

“Детската агресия я е имала и преди социалните мрежи. По-специфичното е, че ставаме толерантни към различните видове агресия и децата се научават на това. Според едно изследване все повече се неглижира вербалната агресия. А тя всъщност е една от най-достъпните в интернет пространството. Така че отворим ли вратата за едната агресия, напълно нормално е да ескалират и останалите видове”, завърши детския психолог.

Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес