Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проверяват язовирите "Копринка" и "Жребчево"

03 септември 2020, 15:21 часа • 8404 | прочитания

Върховна административна прокуратура (ВАП) възлага проверка за управлението и контрола на водовземане и ползване на водите от язовирите "Жребчево" и "Копринка" на министъра на околната среда и водите.

Още: Прогноза за времето - 14 май 2025 г. (сряда)

Още: Най-важните новини за деня: 13 май 2025 г.

Във ВАП е образувана преписка по сигнал от Българската федерация по риболовни спортове и граждани на Община Нова Загора, съобщиха от прокуратурата.

В сигнала се излагат проблеми, свързани с намаляване на нивото на водите в язовир "Жребчево" поради системното му и неправомерно източване за частни цели, и за липса на разходомерни устройства на входа и на изхода на язовира, въпреки дадени такива предписания на МОСВ. Сочи се и че са отпускани количества вода от язовир Копринка за напояване по направление Стара Загора, но същите не са били оползотворени по предназначение, а за други цели.

Проверката, която МОСВ предстои да извърши, следва да изясни всички въпроси относно данните в сигнала, свързани с управлението и контрола на водовземане и ползване на води от посочените язовири "Жребчево" и "Копринка", наличието на незаконни действия в тази връзка, както и реализация на административна и административно наказателна отговорност, при установяване на данни за това.

Още: Никол Станкулова попари всички с тази прогноза

Още: Какво не казва Докладът за състоянието на отбраната и въоръжените сили (ВИДЕО)

Констатациите на МОСВ, данните за допуснати нарушения на съответните нормативни и други актове, предприетите мерки за отстраняване на нарушенията и последиците от тях, както и наложените санкции, следва да бъдат отразени в доклад, който да бъде пратен във ВАП в най-кратък срок.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес