Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Промените в Закона за туризма могат да доведат до поскъпване на туристическите услуги

24 януари 2017, 13:27 часа • 1024 прочитания

До поскъпване на туристическата услуга за крайния потребител ще доведат предлаганите промени в Закона за туризма, алармираха от Асоциацията на българските туроператори и туристически агенции АБТТА.

Те са категорично несъгласни с проекто-регулациите за „прецизиране на изискванията на туроператорска дейност и защита на интересите на потребителите” в новия Закон за изменение и допълнение на Закона за туризма и заявяват категорично, че предложението за ревизията на основния нормативен акт в сектора туризъм не изпълнява обявените цели, създава предпоставки за събиране на допълнителни държавни такси от операторите в туризма, чиито размер не е регламентиран; ще доведе до поскъпване на туристическата услуга за крайния потребител; не кореспондира с европейските практики в сферата на туризма; не е изготвен съгласно действащата нормативна уредба и в консултация с бранша.

Конкретно поскъпването на услугата и за потребителя според тях е свързано с изискването към туроператора за плащане от една страна на застраховка, а от друга на допълнителна вноска към гаранционнен фонд. Това неминуемо ще доведе до инкоропориране на допълнителния разход в крайна цена на туристическия продукт, съответно до неговото поскъпване за потребителя, предаде БГНЕС.

Те посочват, че размерът на такова поскъпване не може да бъде определен на този етап, тъй като МТ не е предоставило каквато и да е било информация за размера на таксите. Също е ясно, че освен годишни вноски, се предвижда да има и допълнителни такива, при необходимост, като се предвижда и създаването на ново звено в държавната администрация, което да обслужва фонда, издържано от таксите, заплатени от туроператорите и съответно, потребителя.

Той е обявен за обсъждане на 30 декември в 16 часа. Една част от текстовете са свързани именно със защита на интересите на потребителите на туристически услуги с оглед на обявената процедура за несъстоятелност на Алфа тур. „Това е въпрос, който периодично се коментира в публичното пространство”, каза Байко Байков. Той посочи, че има много процедури и механизми, които защитават потребителите от подобен риск в ЕС. В нашата страна схемата е минимум два пъти по-строга. За 10 години многократно са коментирани различни механизми за защита на потребители, няколко големи туроператори прекратили дейността си, но механизмите, които са въведени, и до момента показват, че конкретна щета в материален план за потребителите няма установена, включително и с последния случай за Алфа тур.

Според Байков в момента Министерство на туризма не може да упражни достатъчно контрол по отношение на определени изисквания към туроператори и по тази причина предлага въвеждане на ново звено в МТ. „Тоест, след като не може да контролира тези, които не са коректни, да кажем нелегални, се въвежда допълнителни изисквания към тези, които са коректни. За нас е изключително тревожно, че МТ признава, че не може да осъществява контрол със съществуващите механизми”, посочи Байков.

Той посочи, че обърна внимание, че предложените корекции и промени са свързани с въвеждане на нова структура, която се управлява от държавата и може едностранно да определя таксите за туроператори по отношение на вноски в т. нар. гаранционен фонд. Въвежда се механизъм, ние не сме срещали подобна практика никъде за регулация свързана с т. нар. клиентска сметка, заяви той.

Димитър Попов, който също е член на АБТТА посочи, че България е революционер в турстическото законодателство, в писането на закони. Според него държавният рекет продължава вече 10 години. Ние сме за кардинално нов закон, каза Свидна Динева, член на УС на АБТТА.

На въпрос за Гърция, от АБТТА посочиха, че 2015г . Гърция регистрира рекорд в своя туризъм, очаква се този рекорд да бъде повторен, т.е. да бъде регистриран нов рекорд по отношение на туризма. България е един от трите пазара, които генерират най-много туристи в Гърция. „В момента има ръст на записванията в направление Гърция – в зависимост от конкретните услуги между 10 и 25% е в момента. В средата на февруари ще имаме по-точни данни”, каза Байков.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес