Спряното излъчване на програма "Хоризонт" на БНР за близо 5 часа миналия петък не се дължи на профилактика. Не е съществувал технически проблем, който да изисква прекъсване на сигнала, а отговорността за решението е на техническия ръководител на държавното радио – Пламен Костов, който ще бъде разследван за престъпление по служба, съобщават от прокуратурата.
Още: Българските моряци вече са в Оман, публикуваха кадри от освобождаването им (ВИДЕО)
Още: Най-важните новини за деня: 22 януари 2025 г.
Сигналът беше спрян в продължение на близо 5 часа в разгара на скандал, предизвикан от опита за сваляне от ефир на дългогодишния водещ на сутрешния блок на програма "Хоризонт" Силвия Великова и за отстраняването ѝ от съдебния ресор, в който тя е известна с критичната си позиция към работата на прокуратурата, а в последните месеци след като започна процедурата - и към единствения засега кандидат за нов главен прокурор Иван Гешев.
Проверката, ръководена именно от Гешев започна, тъй като по закон БНР е част от стратегическите обекти и дейности от значение за националната сигурност, а държавата трябва да гарантира разпространението на програмата му, тъй като осигурява бърз и лесен достъп до информация в случаи на бедствия, аварии и кризи.
Тезата, че вината за спряното излъчване е изцяло на директора на дирекция "Техника" Пламен Костов разви и генералният директор на БНР Светослав Костов, който беше изслушан от Съвета за електронни медии. В отговорите си към членовете на регулатора Костов неколкократно повтори, че той само е поставил резолюция "Да" на докладната на подчинения си служител, в която се иска профилактика. По време на изслушването стана известно, че сигналът е спрян от централната апаратна на радиото, а не от НУРТС, припомня "Дневник".
Още: Ангел Кунчев: Не вярвам да стигнем до национална грипна епидемия
Още: Прогноза за времето - 23 януари 2025 г. (четвъртък)
Съобщението за проверката подчертава, че има регламент, според който техническите профилактики на националното радио се извършват поетапно, така че да се осигури непрекъснат сигнал на радиото, което се изисква от законите за радиото и телевизията и за защитата от бедствия. Проверката е установила, че БНР разполага с резервни студия за всяка от програмите си и когато се налага профилактика или ремонт, излъчването и студийната работа временно се мести в друго свободно студио или ефирът се запълва с музика или друго съдържание.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас
"Изцяло извън заложения график за извършване на профилактика, на 11.09.2019 г. директорът на дирекция "Техника" към БНР - Пламен Костов е изготвил писмено уведомление до генералния директор на БНР за "създаден голям технически проблем", който налага "профилактиране на студийния комплекс на Програма "Хоризонт" за времето от 6:00 до 11:00 часа на 13.09.2019 г.".
Никъде в това уведомление Костов не е посочил, че ще се извършва спиране на излъчването на програмата и не е довел до знанието на генералния директор такова свое намерение. Генералният директор на БНР Светослав Костов е поставил резолюция "ДА" на документа", посочват от прокуратурата.
Проверката на ДАНС е установила, че не е извършвана никаква профилактика на студиата на Програма "Хоризонт", нито е имало технически проблем, който да изисква такава. Не е имало и проблем, който да наруши връзката между студиата, Централната апаратна на БНР и НУРТС.
Още: Правителственият самолет ще прибере у дома освободените от хутите български моряци
Още: Времето утре - 23 януари 2025 г.
Комисията за регулиране на съобщенията (КРС), която е уведомена постфактум за спирането на радиото, пък ще наложи на БНР наказание за административно нарушение по Закона за електронните съобщения.