"Нападението над клуба в Охрид е организирана провокация. Тези, които правят подобни провокации някой ден ще си платят за това нещо. Ще си платят със загуба на авторитет и с цялата строгост на историята. Така историкът проф. Пламен Павлов коментира пред Actualno.com поредния вандалски акт срещу български клуб в Северна Македония. Тази нощ между 1 и 2 часа след полунощ са били изпочупени прозорците на помещението на клуб "Цар Борис III".
ОЩЕ: Ново нападение над българския културен клуб в Охрид
Припомняме, че напрежението срещу български клубове не е от вчера. В началото на юни входната врата на Културния център "Иван Михайлов" в Битоля беше запалена, а на 12 октомври въоръжен мъж нахлу в българския културен клуб в Охрид „Цар Борис III”. Мъжът счупи табелата и витрините и крещял "Българи фашисти". Също така през октомври в Македония приеха законопроект срещу българските сдружения.
ОЩЕ: Трима са нападателите на българския културен клуб в Охрид
"Това, което мога да кажа е, че тези вандалски прояви, са организирани. Те не са спонтанен изблик на някакво "антифашистко мислене" или нещо подобно, както се стремят да ни убеждават властимащите в Скопие и особено така наречената ВМРО - ДПМНЕ на Християн Мицкоски", смята проф. Павлов.
Според историка през последните месеци е станало истерично да се нахъсва населението в Македония срещу България. "Вкарват какви ли не митологеми и измислици, лъжи и откровени неистини", добави той.
ОЩЕ: Конституционният съд на РСМ образува дела срещу две български сдружения
Според него естеството на проявите е долнопробно. Той даде пример с предишния случай, в който в клуба в Охрид нахлу мъж с брадва. "Не ми е ясно как това, което се случва, изобщо се вписва в представите за нормална държава на така наречения македонски елит", коментира историкът.
Проф. Павлов смята, че дори клубът да носеше друго име, а не "Цар Борис III", реакцията срещу него, е щяла да бъде същата. Така той отговори на мненията у нас, че нямало да е същото, ако клубът се е казвал примерно "Димитър Талев" или "Пейо Яворов". По думите му дразнещото е въобще, че има български клуб и че има хора, които в Македония се възприемат като българи.
"Те са такива от 1000 години, каквото е и цялото население на Република Северна Македония, като изключим албанците и другите малцинствени общности", обясни проф. Павлов.