Трябва да има наказание на агресията, включително и на агресията спрямо лекар. Това каза проф. Иво Петров след поредния случай на агресия над медици, предаде репортер на БГНЕС.
Още: Ангел Кунчев: Не вярвам да стигнем до национална грипна епидемия
Още: Прогноза за времето - 23 януари 2025 г. (четвъртък)
„За съжаление, често сме свидетели на такива инциденти като скорошния“, каза проф. Петров, коментирайки нападението срещу медицински работници в болница "Света Анна" в София. Той подчерта, че в нормалните държави подобни инциденти са редки, защото агресията и срещу медици, и срещу полицаи се наказва изключително строго. Проф. Петров е категоричен, че обществото не трябва да бъде толератно към подобен род нападения.
В същото време проф. Петров не смята, че наказанията за агресия срещу лекари трябва да бъдат ожесточени. „Не. Не трябва да се прави разлика, ние не сме някакви извънземни. Трябва да има просто наказание спрямо агресия, включително и спрямо агресията към лекар“, посочи той.
В София официално бе открит международен ендоваскуларен конгрес, чийто домакин е проф. Иво Петров, водещ инвазен кардиолог и ангиолог. Поредното издание BEC & ISES Endovascular Academy 2019 събира на едно място изтъкнати експерти от над 20 страни в Централна и Югоизточна Европа - България, Сърбия, Македония, Румъния, Словения, Хърватска, Албания, Полша, Турция, Гърция, Русия и други. Участници и гости на академията са специалисти, занимаващи се със съдова и нервно-съдова патология - интервенционални кардиолози, ангиолози, интервенционални рентгенолози, невролози, сърдечни и съдови хирурзи.
Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас
„Сърдечносъдовите заболявания не само в България, но и в много други страни в Европа и двете Америки е убиец номер едно“, каза проф. Петров.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Правителственият самолет ще прибере у дома освободените от хутите български моряци
Той посочи, че в тази негативна класация нашата страна има едно от водещите места.
„С няколко страни наоколо, около България, определено си делим първите места като процент на сърдечносъдовата смъртност спрямо общата смъртност. Така че профилактиката, ранното диагностициране и лечението на сърдечно-съдови заболявания определено е мисия и трябва да бъде мисия не само на лекарите, на лекарското съсловие, но също така на институциите и на държавата. Надявам се, че това се случва“, каза той.