Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Принудена от съда: АЕЦ “Козлодуй” каза колко от работниците ѝ са негодни за работа

20 януари 2025, 07:30 часа • 1183 прочитания

Принудена от съда след дело за достъп до обществена информация, водено от в. "Сега" държавната компания АЕЦ "Козлодуй" призна колко от работниците ѝ са били обявени за годни и колко за непригодни за работа в среда с йонизиращо лъчение. По закон работещите в АЕЦ преминават периодични прегледи, чрез които се преценява дали може да работят в тази специална среда. Има дълъг списък на медицински противопоказания за работа в среда на йонизиращи лъчения. Такива са левкемиите, всички злокачествени заболявания, хронични белодробни заболявания, епилепсия, глаукома, заболявания на стомашно-чревния тракт, черния дроб и т.н.

ОЩЕ: АЕЦ "Козлодуй" не казва при колко от служителите му са открити здравословни проблеми

Какво отговориха от централата?

От началото на 2019 г. до края на 2024 г. 327 души са обявени за негодни. За същия период 12 880 служители на АЕЦ са получили зелена светлина, става ясно от отговорите, дадени от компанията по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ).

Интересът по темата беше провокиран от сагата около Наталия Станчева - медицинската сестра от АЕЦ, която чрез ЗДОИ успя да докаже, че в АЕЦ функционира незаконно и безконтролно лечебно заведение, което се произнася за здравословното състояние на работещите в централата. Срещу Станчева беше заведено дело-шамар за 500 000 лв., тъй като АЕЦ прие, че с въпросите си тя го уврежда. След медийния шум и общественото недоволство искът беше оттеглен, но за сметка на Станчева останаха 15 000 лв. разноски.

ОЩЕ: Медицинската сестра трябва да плати 15 000 лв. заради делото-шамар на АЕЦ "Козлодуй"

"Работещите в АЕЦ искат да чуват, че са здрави, за да могат да ходят на работа и да получават заплата. Те не искат да знаят действителното си здравословно състояние. Ако на работодателя работниците са му удобни, ще бъдат здрави. Ако обаче са неудобни, това е лост за влияние", коментира преди време Станчева. "Работещите не искат да научават какво е здравословното им състояние. Искат да платят със здравето и живота си получаването на една заплата", обобщи тя. И припомни, че е недопустимо работодател сам да преглежда своите работници.

Така, през пролетта на 2024 г. в. "Сега" попита държавната компания колко нейни работници и служители получили медицинско заключение "негоден" за работа в среда на йонизиращи лъчения от началото на 2019 г. до момента и колко са определени като "годен" за работа в тази среда за същия период.

Тогавашният шеф на АЕЦ Валентин Николов обаче отказа да предостави данните, оправдавайки се, че Законът за достъп до обществена информация не е приложим. "Исканата информация касае стратегическия обект АЕЦ "Козлодуй" ЕАД. Осъществяването на достъпа до обществена информация не може да бъде насочено срещу правата и доброто име на други лица, както и срещу националната сигурност, обществения ред, здравето на гражданите и морала", завършваше Николов, без да обоснове какво има предвид.

ОЩЕ: АЕЦ "Козлодуй" и "Уестингхаус" подписаха договор за алтернативно ядрено гориво

С помощта на адвокат Александър Кашъмов от Програма "Достъп до информация" медията заведе дело срещу отказа на АЕЦ и на 16 декември миналата година съдия Боряна Петкова от Административния съд в София отсъди в полза на публичността и нареди в 7-дневен срок от съобщаването на решението, информацията да бъде предоставена.

ОЩЕ: Енергийният министър отговори защо АЕЦ "Козлодуй" работи с намалена мощност

Информацията, която се търси, е общественозначима и има за цел да осигури сигурността и безопасността на гражданите при спазване на принципите и изискванията за радиационна защита, пише в съдебното решение. "Нелогично е разсъждението на АЕЦ, че чрез посочване броя на лицата (годни/негодни) може да се стигне до тяхното идентифициране и получаване на информация за здравословното им състояние", посочва още съдията и подчертава, че надделява общественият интерес за предоставяне на търсената информация. За пълнота на мотивите следва да се отбележи и това, че във всеки случай, когато отказът се оправдава с националната сигурност, общественото здраве и т.н., трябва да има действителни мотиви и не е достатъчно просто да се цитира нормата от закона.

На въпрос кой преглежда самите медици, които извършват медицинското наблюдение на работниците се казва само, че прегледите на медиците се провеждат от правоспособни лекари.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес