Вярно ли е, че в един от престижните български университети вместо учебния материал по политически науки се прави „политическа индоктринация“ и се говори за „Корнела, Боко Тиквата, Зеления чорап, Копейкин, Шкембе-войвода, Фесовете“? Това твърди известната влогърка Флора Стратиева, станала популярна с политическите си коментари и видеа в YouTube, а също така и с рубриката, която води в БНТ.
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
В своя обширна публикация във Facebook тя обвинява политолога Евгений Дайнов, който е професор в Нов български университет. Флора Стратиева твърди, че на лекции той говори открито против ГЕРБ и ДПС вместо „за Аристотел и Платон“, какъвто е предметът му, и задава неудобни въпроси на студентите, принуждавайки ги да изразяват същата позиция. Влогърката пише, че политическите ѝ убеждения са подобни, но не университетът е мястото, на което те да се обсъждат, най-малкото от виден професор.
Поводът за поста ѝ бе предишна публикация, в която показва ниски оценки, и последвалите коментари, че едва ли не по този начин се заяжда с Евгений Дайнов.
„При г-н Дайнов съм имала всъщност, може би най-лесната си шестица в НБУ. Написах едно есе за Платон, в което общо взето през няколко реда вкарвах, че всички злини на земята започват и свършват с ГЕРБ и ДПС и това беше. Много хубаво есе, според самия Дайнов. Пишеше “Отлично!” на задната страница“, пише Флора Стратиева.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
"Но проблемът не се нарича Евгений Дайнов, проблемът се нарича политическа индоктринация и се състои в маниера на преподаване на този тип хора, както и в липсата на всякакъв професионализъм и обективизъм, подклаждан от чувство за морално превъзходство.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Не е правилно да ходиш на изпити в един университет и да ти задават САМО И ЕДИНСТВЕНО въпроси за политически убеждения, като те оценяват спрямо тях, а не спрямо знанията ти в материята. Не е правилно и да те карат да говориш негативно за работата ти в медия и личния ти досег с хора, които те по някакви причини не харесват - без значение на теб лично дали ти е харесала работата с тях. Ако по една или друга причина ти е харесала, по-добре да замълчиш, защото иначе рискуваш", добавя тя.
Стратиева дава и конкретни примери с въпроси, които според думите ѝ Дайнов е задавал на студентите:
- “Вие, колега, нормален човек, който вярва в демокрацията ли сте, или сте Ганьо?”
Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.
- “Има ли тука хора дето да гласуват за мафията?”
- На критика към стила му на преподаване “Ми направете си ваш си университет, като не ви харесва. Ние по-умните така направихме, когато напуснахме СУ”.
- “Как си обяснявате факта, че има хора, които гласуват за “шкембе войводата” и лъжепатриотите му?”
Според Флора някои от задачите, които професорът давал на студентите, включват:
- “Кои според Вас са 5-те най-големи простотии на Тиквата в политиката за последната седмица (знам че ще ви е сложно да изброите само 5, но се концентрирайте върху най-важните)?”
- “Какво Ви е мнението за копейките, рубладжиите и ватенките?”
- И любимото ми “За следващата лекция се подгответе като прочетете МОЕТО ИНТЕРВЮ от преди 3 седмици пред “Свободна Европа”.
„Впрочем, толкова показно налагане на политически възгледи, освен всичко изброено, понякога е и контрапродуктивно. Студентската възраст обикновено се характеризира с бунтарски пориви и желание да поставяш под съмнение властта и авторитетите около теб. И тъй като студентите обикновено нямат пряк контакт с реалната власт и политическия елит, най-близкият им досег с установения институционален ред е именно чрез университета, в който са избрали да учат. В университетите “властта” е олицетворена от преподавателите. Те са тези, които изпитват и ти поставят оценки, те имат “властта” дали ще завършиш или не. Познавам не един или двама студенти, които нямаха никаква представа от политика и откровено не се вълнуваха от обществените процеси, но на 15-ата лекция на Дайнов бяха готови гласоподаватели, като се чуваха реплики от рода на “Тоя още 1 път ако нахрани ГЕРБ, аз отивам и си гласувам за Бойко” и “За тва ли плащаме 1600 лева бе, аз мога да си отворя фейсбук и то е същото“,“ добавя Флора Стратиева.
Според нея „публичният ти образ на борец срещу статуквото и “властта” няма как да сработи в среда, в която ти олицетворяваш и представляваш същите тези неща. Да не говорим, че прилигаш същите прийоми спрямо студентите си, в които обвиняваш политическия елит“.
Флора дава и примери с преподаватели, които никога не си позволяват да оценяват на база политическите възгледи на студентите – Росен Стоянов, Деси Бошнакова, Деси Данкова и др.
„В моя случай има и допълнителни минуси, които, надявам се, не важат за другите студенти. Дори да преживея Дайнов, веднага идват заяждания за това, че работя в БНТ, за това, че съм правила политически видеа и вместо да се задават въпроси по материала, някой тръгва да обижда например монтажите ми за YouTube или ме питат какво мисля за Емил Кошлуков.
Моето лично мнение е, че нищо от това не би трябвало да има място в университета. И съжалявам, ако това мнение и оценката ми за това, което виждам, обижда някого от идолите на центъра на София“, завършва влогърката.